avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate gurita1809

Activitate gurita1809

Buna ziua,
In Galati suntem "obligati" sa ne montam centrale termice de apartament deoarece firma care distribuia apa calda si caldura nu mai poate sa distribuie din cauza datoriilor care s-au acumulat de la rau platnici.
Primaria a hotarat sa ne ajute cu un ajutor de 3000 de lei pt. montarea acestor centrale, numai daca se indeplinesc anumite conditii, in cazul meu: O familie formata din 2 persoane (eu si mama) sa nu depaseasca venitul de 2000 lei /persoana.
Mama mea a suferit anul trecut un AVC grav si a ramas paralizata pe partea stanga si cu alte multe sechele si de aceea primeste pensie de handicap si indemnizatie de insotitor ca sa poata plati pe cineva care sa aiba grija de ea.
Intrebarea mea este daca aceste sume se includ in suma veniturilor sau numai pensia pt. limita de varsta si salariul meu... ca sa stiu daca ne incadram in suma de 2000 lei si putem primi banii pt. centrala.
Multumesc anticipat.

Buna seara !
Am si eu o curiozitate....
Se poate inchiria o suprafata din casa scarii a unui bloc, de catre presedintele asociatiei de locatari, pentru unul dintre noii locatari care a cumparat un apartament si vrea sa-si extinda holul apartamentului pe casa scarii, respectiv 2m x 1 m (un fel de sarcofag, de tunel.... ca acesta nu se poate numi hol), si sa incaseze o taxa lunara?.... este legal acest lucru ?????
Buna ziua,
Locuiesc la bloc si asociatia de proprietari a hotarat sa se faca verificarea apometrelor cu o firma, contra cost, iar cei care nu efectueaza verificarea apometrelor, vor plati la pausal 9 mc apa rece/persoana si 3,5 mc apa calda/persoana.
As vrea sa stiu care este cantitatea de apa (calda si rece) care se plateste la pausal, daca nu fac verificarea la apometre.
Exista un cadru legal prin care se stabilesc aceste cantitati?
Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, proprietate personala, la etajul 1. Vecinul de la etajul 2, de deasupra apartamentului meu, a cumparat in urma cu cativa ani (3-4 ani) si apartamentul de la parter (sub apartamentul meu). Intre timp, am avut mai multe discutii in contradictoriu cu dansul, deoarece imi curgea apa in tavanul de la baie de la supraplinul cazii sau de la sifonul din baia de la dansul, unde se scurge cada si chiuveta,... fata (care acum are 16 ani) tropaie prin casa si da drumul la muzica la maxim, arunca diverse gunoaie pa casa scarii (ambalaje de la guma, de la bomboane, coji de banane, de portocale, etc.- un copil fara prea multa educatie....). Cand si-a pus centrala de gaze la etajul 2 nu avenit sa-mi ceara semnatura sau a semnat altcineva in locul meu,... si-a pus si la parter centrala de gaze, tot asa fara sa-mi ceara semnatura, deoarece banuia ca nu o sa i-o acord deoarece mi-a facut numai probleme. In urma cu 2-3 saptamani a inceput sa comenteze ca tin 1 caine in apartament si-l deranjeaza.... Ne-am contrat pe casa scarii, unii vecini tinand cu el, deoarece le da da bautura si mancare.....
Dar inainte de cearta, a sapat un sant, in spatiul verde, in fata apartamentului, unde ar trebui sa-si faca balcon, deoarece pe acolo este traseul unui cablu electric care alimenteaza blocul nostru . A stat santul acela vreo 2-3 saptamani, au venit diverse persoane de la Renel, si-au dat cu parerea, probabil i-au spus ca trebuie sa schimbe traseul, deoarece nu cred ca poti sa contruiesti ceva peste trasee electrice. Pana la urma a acoperit santul fara sa schimbe nici un traseu electric....... Acum a trimis-o pe sotia lui sa-i semnez sa-si faca balcon la parter.
Am refuzat si i-am spus ca pentru toate problemele pe care mi le-a facut, nu sunt de acord sa-si faca balcon si sa se lege de balconul meu, ba inca sa-si faca balcon si la dormitor..... (blocul nu are balcoane decat la sufragerie) Atunci a zis ca va inainta actiune.... Si acum vreau sa va intreb.... poate sa ma dea in judecata ca nu sunt de acord sa-si faca balcon.... ma poate obliga cineva sa accept sa se lege de "fundul" balconului meu ????...... Daca a vrut balcon, de ce nu si-a cumparat un apartament dotat din constructie cu balcon???.... Il costa mai mult... asa a cumparat acest apartament cu o suma modica si acum toate imbunatatirile si le face cu muncitori din Combinat (angajati in echipa lui) pe care ii prosteste cu vin si rachiu si iese f. ieftin.... Astept sa-mi spuneti daca poate sa ma dea in judecata pentru asa ceva si care sunt sansele sa castige....sau cum ar trebui sa procedez eu..... Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Daca am lucrat in perioada 01.05.1987-09.01.1995 la Santierul Naval din Galati ca operator masini perforat, operator terminale, operator calculator, beneficiez de grupa I sau II de munca care sa-mi foloseasca la reducerea varstei de pensionare ?