avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian Bebe

Activitate Cristian Bebe

Discuție Amenda
Buna ziua,
Doresc daca imi poate da cineva cateva informatii in legatura cu o amenda .
In urma cu 1 luna am primit o amenda si am refuzat semnarea procesului verbal. Acea amenda a fost trimisa la primaria lucalitatii unde am adresa si unde locuiesc parintii mei si bagata alaturi d eimpozititele parintilor mei .
Doresc sa stiu daca pot face o cerere ceva la primarie prin care acea amenda sa ramana pe numele meu dar sa nu fie bagata in impozitele parintilor intrucat eu nu mai locuiesc acolo de mai bine de 2 ani si plus de asta eu nici nu am acelasi nume de familie cu parintii .
Multumesc anticipat..
Ma scuzati, am editat datele...
Buna ziua,

Doresc daca se poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu o problema.

Firma X presteaza anumite servicii pentru firma Y.
In septembrie 2010 m-am angajat la firma X si activitatea mi-o desfasuram intro locatie a firmei Y , conform contractului dintre cele doua firme.
Activitatea mea s-a desfasurat normal, nu au fost probleme, mi-am facut serviciul cum trebuia sa mi-l fac .
Pe data de 15.03.2012 mi-am inaintat demisia , am facut preavizul ... si pe data de 29.03.2012 mi-am terminat activitatea in firma X fara nici un fel de problema, cu o plecare decenta.
Apoi m-am angajat la firma Y , pe data de 09.04.2012 semnand contractul de munca .
Intr-e firme exista o clauza ca angajatii firmei X dupa demisie o perioada sa nu se poata angaja la firma Y, si invers.
Eu ca si angajat nu imi este mentionat nici in contractul de munca si nici nu am semnat alt act aditional care sa nu imi permita angajarea la cealalta firma.
In momentul in care am vorbit cu cei din conducerea firmei Y le-am zis de acea clauza si mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca rezolva ei si plus de asta vor renunta la serviciile firmei Y , ceea ce au si facut caci pe data de 15.04.2012 va inceta contractul dintr-e cele doua firme.
Conducerea firmei X inca nu a aflat ca mi s-a facut angajarea la cealalta firma insa a amenintat ca daca ma va angaja firma Y , imi vor face probleme.

Imi poate spune cineva cam ce ar putea sa imi faca acum ?
Mentionez ca singurul lucru ce ma mai leaga de fost firme este ca pe data de 20.04.2012 trebuie sa imi iau salariul pe ultima luna de lucru [ 01.03.2012 - 29.03.2012 ]

Buna ziua ,
As dori sa va adresez 2 intrebari si sper sa pot primi si raspuns, dar intai sa va povestesc pe scurt despre ce este vorba.

O persoana ( X ) locuieste cu sotia si cei 2 copii intr-un apartamant ANL si in urma cu cativa ani mama sa a facut un credit destul de mare , a construit o casa apoi a murit.
Dupa moartea sa, fiul X plateste ratele si tot el este singurul mostenitor deorece si tatal sau este decedat de mult timp.
In acest moment X locuieste in acelasi apartament ANL iar acea acasa a inchiriato per camera , valoarea banilor obitinuti din inchiriere depasind 1000euro/luna... insa fara acte legalizate sa plateasca impozit samd.
Intr-e X si chirias se face la inceput un contract pe 3 luni ce nu se mai prelungeste , nu se legalizeaza, nimic... peractic este facut degeaba .
In urma cu ceva timp un fost chirias l-a amenintat pe X ca va anunta autoritatile , ca va depune plangere ca are casa dar sta in ANL si ca inchiriaza fara a plati impozit.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca autoritatile vor afla ca detine o casa dar locuieste in ANL ce se poate intampla ?
2. Ce se va intampla daca sunt anuntate autoritatile ca inchiriaza fara a plati impozite pe acei bani ?

Buna seara,
Am un prieten ce doreste sa se angajeze si trebuie sa nu aiba nimic inscris pe cazier, dar in ianuarie 2011 a fost prins plasand valuta falsa, judecat , si in mai 2011 i s-a dat o pedeapsa de 2 ani si 3 luni cu suspendare.
In cazul in care se va duce sa i se elibereze cazierul , i se va scrie aceasta fapta in cazier ?
Il va afecta cumva la angajare ?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Revin cu un subiect ce l-am mai pus in discutie acum ceva timp, si sa vi-l prezint pe scurt: urmeaza sa imprumut un prieten cu 3500€, desi este de incredere.. dupa citirea mai multor subiecte de pe forum si dupa sfaturile date la postarea anterioara am hotarat ca este absolut necesar sa facem un contract de imprumut.
Asadar intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Daca acel contract este redactat de mine ( consider ca l-am redactat destul de bine), si mergem impreuna la notariat sa il legalizam, ni se va accepta acel contract?
2. Tremenul de returnare este de 15 luni , dar daca mentionez in contract in cazul in care eu pot lua de la o persoana X suma de bani inainte ca el sa mii returneze , daca el este de acord... din pdv legal se poate reface contractul urmand ca X sa devina persoana imprumutatoare urmand ca eu sa fiu exclus din acel contract?
3. Daca nu mi se returneaza banii, si voi merge in instanta nu prea pot rezolva mare lucru (cred) pentru ca nu are nimic pe numele sau ( apartamentul pe numele mamei, casa la tara pe al bunicii, masina pe al tatalui) insa am auzit ceva cu retinere din salariu. Deci pot mentiona in contract ca in cazul nereturnarii banilor sa merg in instanta si sa cer o hotarare prin care in momentul in care i se vireaza salariul, o mica parte sa fie virata in contul meu si astfel sa imi recuperez treptat banii ?
Ps: se ofera cineva priceput sa ii trimit contractul in privat sa imi spuna daca este bun sau nu?

Multumesc anticipat,
O zi buna.
Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns dar chestia este ca nu vrem sa afle parintii lui, a facut o prostie si banii astia il ajuta sa scape..
Stiti cam cat m-ar costa sa il incheiem la un notariat ?
In primul rand imi cer scuze daca am postat intr-o sectiune gresita si rog sa se mute postul in sectiunea potrivita, daca este cazut .
Un prieten mi-a cerut ajutorul si anume sa il imprumut cu 3500 euro, si vreau sa facem un contract de imprumut far adobanda fara nimic, doar suma imprumutata cu restituire pana intr-o anumita data. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Un contract facut intr-e noi dar nelegalizat la un notariat sau in alta parte , in cazul in care el nu restituie banii acest contract poate fi o dovada pentru a apela la instantele judecatoresti ?
- Daca ar fi sa legalizez, sau sa facem acest contract la un notariat cam cat m-ar costa ??
- Imi poate da cineva sfaturi pentru a realiza acest contract ?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensie alimentara ?!?!?!
Cam cat mi-ar cere avocatul sa intentez un proces?
Buna ziua.
Numele meu este Cristian si in ianuarie fac 20 ani .
Pe cand aveam 3 luni parintii mei au divortat eu fiind incredintat mamei si tatalui mei impunandui-se sa-mi dea pensie alimentara .. mi-a dat cateva luni dupa care a sistat sa imi mai dea. Mama s-a recasatorit iar tatal meu actual a refuzat sa-l mai dea in judecata pt pensia alimentara.
Timp de 19 ani tatal natural nu a dat nici un semn insa in vara anului 2010 am fost nevoit sa il caut deoarece imi trebuia CNP-ul sau pentru scoala militara .
Intrebarea mea este :
- Il pot da in judecata acum sa-mi plateasca pensia alimentara pe toti anii din urma?
- Am sanse sa castig?
- Cam cat m-ar ajunge un avocat ?

multumesc anticipat