avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate sorin77

Activitate sorin77

Buna ziua sa avea si eu o intrebare,o lamurire mai bine spus.Sunt divortat si am o fetita de 6 ani care afost incredintata mamei,iar eu am dreptul la un program de vizita in baza unei hotarari definitive si irevocabila.Am lipsit o luna din tara si la intoarcere am aflat ca fosta a parasit Romania impreuna cu fetita,as vrea sa stiu daca era posibil fara semnatura mea,fara stirea mea pentru ca eu acum sunt privat de dreptul de a vedea copilul,nu mi se mai respecta programul de vizita.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,as avea si eu o intrebare:am o Dacie pe care nu o folosesc de foarte mult timp,si acum am descoperit ca trebuie sa platesc impozit 760 ron incepand cu anul 2003 si pana in prezent.As vrea sa stiu daca o parte din acest impozit se prescrie,tinand cont ca au trecut 5 ani,sau trebuie sa-l platesc integral?Multumesc.
Discuție divort cu minor
Buna ziua as vrea sa va intreb de la ce varsta sunt acceptati copiii minori in instanata ca sa aleaga cu care din parinti vor sa ramana?Multumesc
buna ziua as avea o intrebare,care este programul de vizita maxim de vizitare al minorului pe care il pot cere in instanta?in fiecare sfarsit de saptamana,in vacanta de vara,la Craciun,de Paste?
buna seara as avea o intrebare,cum sunt in divort cu sotia si avem o fetita de 4 ani,si procesul merge inainte pentru ca ea nu e de acord cu programul de vizita cerut de mine,fetita stand cu ea acum, dar ea nu este de acord sa imi dea fata sa ies la plimbare macar cu ea,ce se intampla daca eu ma duc si iau fetita de la gradinita si o tin la mine o zi sau doua.Precizez ca divortul este in desfasurare si ca inca nu exista un act oficial si definitiv prin care sa se spuna spre cine s-a incredintat fata.As putea fi acuzat de cine stie ce sau pana la finalul procesului avem drepturi egale asupra fetitei?Multumesc
Răspuns la discuția divort cu un copil minor
Problema este ca eu de divort am aflat abia acum pt ca respectiva a dat o adresa veche de a mea din Romania si s-a a juns deja la al 4-lea termen,celelalte termene s-au amanat ca eu nu am fost gasit.Acum a venit citatie pe adresa mamei mele si am aflat.Sotia si fata locuiau aici,fata este la gradinita aici pt ca e nascuta aici.Ea a plecat in august acasa in vacanta (chipurile).Ea in cererea de divort a declarat ca eu sunt in Romania din anul 2008,ca o vizitam pe ea in italia si ca nu ma intereseaza fata,dar pe tot anul 2008 eu am contract de munca si fluturasi de salariu aici in Italia.Aceasta declaratie falsa m-ar putea ajuta?Multumesc
buna ziua am si eu o mica problema,eu sunt rezident in italia,iara sotia a deschis actiune de divort in Romania.Pentru ca nu pot ajunge acum acasa sa ma apar ce as putea sa fac,cum as putea imputernici pe cineva sa ma reprezinte,pt ca deja respectiva nu imi mai da fetita la telefon sa vorbesc macar.As putea sa cer incredintarea fetitei,pt ca am descoperit ca ea are o relatie inca dinainte de a deschide actiunea de divort.Un mic ajutor va rog frumos sunt un tata disperat ca nu pot sa imi aud macar fetita (are 4 anisori)la telefon.
buna ziua problema mea e in felul urmator sunt in divort cu sotia iar noi suntem rezidenti in italia,sotia ar vrea sa plece pentru doua luni in romania.Am inteles ca trebuie sa-i fac imputernicire deoarece nu exista inca o hotarare de divort definitiva.Trebuie specificata perioada pentru care este valabila aceasta imputernicire?Ce se intampla daca ea nu respecta acest termen si nu se intoarce cu fata inapoi?Ar putea fi acuzata de faptul ca ma privat de dreptul de a vedea copilul?MULTUMESC
as vrea sa stiu in ce conditii eu ca tata as putea obtine incredintarea minorului.sunt in divort cu sotia din culpa comuna,ea a cerut incredintarea catre ea cu drepturi egale,dar cum as putea obtine eu custodia?Multumesc
Răspuns la discuția divort cu un copil minor
As mai vrea sa stiu daca atat timp cat nu este o hotarare judecatoreasca definitiva sotia poate lua fetita si sa paraseasca Italia fara consimtamantul meu?Multumesc.