avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate nicuspring

Activitate nicuspring

Răspuns la discuția Problema delimitare parti comune
Cred ca intrebarea esentiala era urmatoarea: daca stie careva unde se specifica in mod clar aceste delimitari exacte, pentru ca, altfel, se da loc la foarte multe interpretari. Acum, in democratie, cam toata lumea doreste sa plateasca cat mai putin (individual) si cam toate cheltuielile sa fie repartizate la...comun. Multumesc,
Daca a fost infiintata in aprilie 1999, a fost facuta in baza legii 114/1996, cand nu se elibera hotarare judecatoreasca. Deci nu aveti de unde gasi o hotarare ca, de fapt, NU EXISTA. In aceeasi situati suntem si noi si ne lovin de aceeasi problema cu neprimirea dosarului pentru reabilitarea termica.
Va multumesc foarte multpentru raspuns. Aceasta OUG o cautam si eu. Acum ma intreb cum sa procedez cu cei care NU VOR SA INTELEAGA ca noi suntem in regula deoarece in legea 145/1999 nu se prevede ca Asociatiile infiintate pe baza OUG 44/1998 vor trebui sa obtina si hotararea judecatoreasca.
LA data infiintarii asociatiei noastre, 29 iunie 1999, NU ERA NEVOIE sa se faca prin judecatorie. Ce ma frapeaza este faptul ca in nici o lege ulteriara, referitoare la Asociatiile de proprietari, nu se sprecifica faptul ca cele infiintate inainte de 27 iulie 1999 ( publicarea legii 145/1999) trebuiesc sa obtina si hotararea judecatoreasca. Problema noastra este cum sa - i facem pe cei de astazi (de la primarie in cazul nostru) sa cieasca mai atent legile.

Pentru YNOCENTTA, nu suntem in nicio eroare deoarece noi am infiintat asociatia pe data de 29 iunie1999 in baza legii 114/1996.
Buna seara,
Suntem intr-o situatie in care va cerem sprijin in rezolvarea ei. Despre ce este vorba?
Asociatia noastra de proprietari a fost infiintata in data de 7 iulie 1999, cand, pentru o perioada de 24 zile (1-24 iulie), acest lucru (constituirea ) se face fara incrierea la judecatorie, ci numai cu inscrierea in cartea funciara si inregistrarea la administratia financiara. Pe baza acestora, am incheiat contrate cu furnizorii de utilitati, inclusiv reincheierea lor. Nimeni nu ne-a cerut hotararea judecatoreasca prin care s-a infiintat Asociatia de proprietari, toti recunoscand ca asociatiile infiintate in perioada 1-24 iulie 1999 nu au fost nevoite sa apeleze la hotarare judecatoreasca. Numai ca acum, pentru depunerea documentatiei pentru aprobarea reabilitarii termice, ni s-a cerut aceasta hotarare judecatoreasca. Ne poate sprijini cineva cu o documentare/documentatie care sa ateste ca in acea perioada nu era nevoie de hotarare judecatoreasca pentru infiintarea unei Asociatii de proprietari? Facem mentiunea ca suntem din Bucuresti, sector 4. Va multumesc anticipat
Buna ziua,
1. Se ia in calcul bonusul acordat in ultima luna (si pentru care s-a platit contributia individuala conform adeverintei eliberate de ultimul loc de munca)?
2. Unde se pot consulta Deciziile Curtii de conturi (in speta Decizia nr.14/28.05.2010) prin care se constata s-a calculat gresit si terbuie sa dam banii inapoi.
Va multumesc,
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns? Multumesc
Ma intereseaza sa imi comunicati care este valoarea coeficientului 1 pentru anul 2011 din legea salarizarii unice si care este formula de calcul a salariului aplicabila, conform acestei legi (inclusiv baza legala). Va multumesc
Răspuns la discuția somaj
Va multumesc foarte mult pentru promptitudinea si exactitatea raspunsului. Cu respect,
Răspuns la discuția somaj
Am si eu o intrebare si anume: din luna august 2010 sunt inscris la somaj si primesc un ajutor de somaj calculat la care s-a aplicat reducerea de 15 la suta. Cum aceasta reducere era alabila doar pana la 31 dec 2010, pe aceasta luna am constatat ca ajutorul era la fel ca in luna decembrie 2010. S-au produs cumva modificari? Multumesc anticipat pentru raspuns.