avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate lilinda09

Activitate lilinda09

#-o
imi cer scuze, dar nu cred ca are dreptate jurista (si eu sunt tot jurista), o masina sa fie intretinuta (FIE EA SI A DIRECTORULUI) sau reparata mai intai trebuie sa FUNCTIONEZE,,,cu ce functioneaza o masina? EXACT cu combustibil, ea (masina) daca nu e FOLOSITA ,teoretic nu ar avea nevoie de intretinere si reparatie....!!! DA? Deci, are dreptate cand spune ca se deduc limitat ch cu reparatia si intretinerea dar legat de FOLOSINTA implicit de COMBUSTIBIL, simt nevoia sa fac urmatoarea precizare> Cf.OG 34
Se face vorbire despre CHELTUIELI LIMITATE, CU EXCEPTIA COMBUSTIBILULUI (adica deductibilitatea acestuia nu e limitata, ATENTIE ! vorbim de o exceptie a combustibilului intr-o clasa referitoare la CHELTUIELI DEDUCTIBILE SI NU NEDEDUCTIBILE) ba mai mult, nici nu este PRECIZAT IN MOD EXPRES ca fiind chelt nedeductibila. In ordonanta se face referire la o anumita categorie de auto privind ch nedeductibile cu cateva exceptii unde se pot regasi multe pers juridice in contextul;.."...transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii.."
eu spun asa, DACA in art.21 din OG34, ar fi scris in felul urmator..."cheltuielile de functionarre, intretinere si reparatii, INCLUSIV cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite........., deductibile limitat....." atunci eu as intelege ca si combustibilul poate fi dedus limitat cf art.initial numai pt persoanele in cauza...DAR, daca ei spun EXCLUSIV combustibilul, EU PERSONAL INTELEG CA ACESTORA LI SE DEDUCE TVA INTEGRAL CI DOAR PT FUNCTIONARE,INTRETINERE SI REPARATII, LI SE DEDUCE LIMITAT...PAREREA MEA...DACA STUDIEM DEXUL LIMBII ROMANE, PRIN EXCLUSIV SE INTELEGE -CARE SE EXCLUDE, INCOMPATIBIL CU ALTCEVA, EXCEPTIE - REVENIND, DEDUCTIBILITATE LIMITATA CU EXCEPTIA COMBUSTIBILULUI...PAREREA MEA !:O
..in rest, m-am cam lamurit cum vor decurge lucrurile..=D>#-o
Multumesc dnei Consultant si dnei Lichidator pt amabilitatea de a-mi raspunde, mentionez ca soc. nu are nevoie de lichidator deoarece asociatul unic in afara de incasarea unor dividende in valoare de 60 lei nu a avut nici administrator nici salariati ce ar putea contesta Decizia asociatului unic pb.in M.Of. in urma divolvarii soc, nu are pierderi, debitor, etc, ci doar un impozit de plata la cei 60 de lei dividende impozit ce va fi platit, asa cum mi-a comunicat dna Lichidator, la trezorerie.

va multumec,
In urma dizolvarii la ONRC a unui srl cu asociat unic, pt etapa urmatoare, ONRC-ul cere SITUATIA FINANCIARA DE LICHIDARE (RES.BILANT) Ssi un CERTIFICAT FISCAL din care sa reiasa ca societatea respectiva nu are datorii la stat...
INTREBARE>
1. CE DEMERS TREBUIE INTREPRINS LA AF de sector? Se face bilant contabil de lichidare pt perioada 01.01.2009 pana la data Hotararii de dizolvare, respectiv 30.04.2009?
2. Un cont de trez se poate inchide si ulterior ? sau la AF ultima balanta trebuie sa fie cu contul inchis?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția depunere bilant
Buna seara, am o rugaminte, cine ma poate indruma..am o societate cu asociat unic, mai are 60 lei de ridicat dividende si un cont bancar neinchis, in rest, 4 SAU 5 conturi uzuale, casa in lei,etc.. PENTRU dizolvare-radiere, cei de la onrc, vor o situatie financiara de lichidare si un certificat fiscal din care sa reiasa ca soc nu are debite la stat...CARE SUNT PASII??? CE AM EU DE FACUT?...DE EX.....PENTRU INCHIDEREA LA FISC CE DEMERS TREBUIE SA FAC? ...FISA PE PLATITOR E OK,...CE ACTE TREBUIE DUSE? BILANT? CONTUL DIN TREZ SE POATE INCHIDE ULTERIOR DIZOLVARII-RADIERII SOCIETATII SAU VA TREBUI LA FISC SA MA DUC CU CONTUL DEJA INCHIS IN BALANTA? MULTUMESC ANTICIPAT SI O SEARA BUNA TUTUROR

INCA ASTEPT UN RASPUNS LA RUGAMINTEA DE MAI SUS..MULTUMESC


SE PARE CA NIMENI NU VREA SA MA SFATUIASCA, DREPT PT CARE, AM SA IMI DEPLASEZ PICIORUSELE LA AFS1 SI O SA INCERC SA MA LAMURESC CU EI...
Răspuns la discuția CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA
Da Andreea, m-am corectat, am scris din graba gresit,multumesc si va doresc un week-end placut..Lili
Răspuns la discuția CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA
scuze, la directia de munca am vrut sa spun, nu la ITM legat de formalitatile ce privesc intocmirea PV
Răspuns la discuția CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA
va multumesc tuturor, problema mea nu consta in etapa de negociere, asa cum am spus, am citit legile cu pricina, vrioam sa stiu etapele, adica> 1.aduc la cunostina salariatilor intentia de intocmire si negociere CCM, asa-i? 2. organizez prin vot secret alegerea reprez salariatilor, reprezentanti care sa aiba peste 21 de ani, cel putin un an vechime in firma, etc, 3. inchei PV, 4.demarez negocierile cu reprezentantii salariatilor, 5. inchei alt PV...SI AM INTELES DE LA DL TUDORVALERIU CA VA TREBUI SA DEPUN LA ITM ACESTE FORMALITATI? SI SA COMPLETEZ IN CIM-UL SALARIATILOR DISPOZITIILE FINALE...