avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate ella_v

Activitate ella_v

Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Va multumesc pentru raspuns!!
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Buna seara,

Este vorba despre un barbat, care s-a nascut la data 08.091962. Va multumesc!
Buna seara,

Pentru un stagiu de cotizare de 28 ani si 5 luni se poate beneficia de pensie anticipate (partial)?
Mentionez ca 8 ani din cei 28 au fost efectuati in grupa 1.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Buna ziua,

Am rugaminea daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
O cunostinta, beneficiar pensie de invaliditate (in urma a doua operatii pe coloana) a primit de la casa de pensii notificarea de se prezenta la INEMRCM-in caz contrar nu va mai beneficia de pensie. Doua saptamani a fost internat, a facut analizele si tratamentul dat iar decizia primita vineri este ca INEMRCM constata ca persoana este apta de munca (desi a mai consultat alti doctori care i-au recomandat a treia operatie la coloana din cauza tasarii si mai mari a vertebrelor...-neoficial i s-a mentionat ca exista risc de paralizie). In decizie scrie ca poate depune contestatie in 30 de zile la Comisia Superioara a INEMRCM . Desi m-am interest, nu gasesc ce documente sunt necesare de aceea va intreb daca exista un format de contestatie si mai important unde anume(Comisia Superioara am vazut ca are aceeasi locatie cu INEMRCM) se depune aceasta contestatie si daca se poate depune de catre un imputernicit.

Va multumesc anticipat!

O seara cat mai buna!
Buna seara,

ma confrum cu urm situatie daca ma puteti ajuta cu un sfat .
Compania la care lucrez vrea sa renunte la un contract de punere la dispozitie .
Ideea este ca in contract sun 2 clauze in caz de renuntare :
-prima clauza (un subarticol la art intitulat>Echipa....de outsourcing>) in care se specifica faptul ca renuntarea la serviciile puse la dispozitiile de compania care pune la dispozitie al carui preaviz este de 25 de zile lucratoare
-a doua cluaza, de reziliere a contractului, al carui preaviz este de 15 zile (nu se spcifica tipul zilelor-lucratoare sau calendaristice).

Angajatii compnaiei de outsourcing, vor sa plece toti-prin demisie (si sa-i angajam la o alta companie)-riscam legal ceva?
Intrebarea este, care clauza o pot folosi pentru a renunta la contractul cu acestia?

Multumesc anticipat.

Seara buna!
Mihaela
Răspuns la discuția concediere/desfiintare de post
Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere :
O cunostinta se confrunta cu urm problema: Viitorul sot lucreaza pt aceeasi companie cu diverse nereguli.(el este subordonat si ea superior-area manager si agent comercial)

Din diverse motive, ea este obligata "sa-l concedieze"-fara cauze legale. Intotdeauna si-au indeplinit atributiile si mai mult de atat.

Nu exista termen legal de concediere de catre superior (doar intocmire referat daca exista nereguli-ceea ce nici nu a fost cazul), insa compania incearca tot posibilul de a-l concedia.
Au fost amenintati cu concedierea prin desfiintare al locului de munca . Conform codului muncii actualizat, acum angajatorul are posibilitatea de a angaja alte persoane, pentru ca se desfiinteaza doar locul de munca nu postul.....


Firma are diverse nereguluio, privind salariile trecute in contract-la nivel minim iar restul pe conventii civile, bnu exista o evidenta a orelor lucrate, drepturi neacordate, insa au persoane 'de legatura' la ITm....

Ce se poate face in acest caz? Ar fi ok de anticipat nu de mers in instanta pentru ca un loc de munca se gaseste foarte greu si este de preferat sa prevenit...

Multumesc anticipat

Mihaela
Răspuns la discuția Fuzionare firme
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, insa aceste modificari in baza carui articol sa fie facute..

Am revenit azi cu un telefon la Evidenta muncii, au spus ca nici in Revisal nu se vor face 2 modificari, si atat. Mai multe informatii nu am primit, pentru ca erau ocupati..

Consider anormala aceasta situatie . Putea sa aiba o notificare sau un anunt referitor la acest lucru macar pentru Revisal..(daca exista si nu stiu imi cer scuze..).

O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Fuzionare firme
Buna,


Am o nelamurire daca ma poate ajuta cineva ...Incepand cu luna septembrie 2011 societatea la care lucrez va transfera o parte din angajati la o alta societate.
Conform legii transferului, angajatii au fost informati cu cele 30 zile anterior inceperii activitatii.
Insa, cand am sunat la ITM Bucuresti-Registratura pentru a solicita info. unde pot depune informarea ITM mi-au spus ca angajatii nu mai transfera ci pur si simplu inceteaza la societatea actuala si trebuie sa deschidem contracte la cealalata societate....ceea ce mis e pare ciudat din moment ce legea transferului nu a fost abrogata si nicinu exista o lege speciala care sa confirme faptul ca aceste contracte vor inceta-ceea ce nici nu se intampla....!!

Am impresia ca pur si simplu ITM-ul doreste sa-si micsoreze timpul de lucru si doar atat.

Dvs ce parere aveti ? Exista o Lege speciala in acest sens care sa sustina spusele celor de la ITM ?

Cu multumiri anticipate !

O zi frumoasa!

Mihaela
Răspuns la discuția oferta angajare
Buna seara,

Cunoasteti cazuri cand oferta de angajare a unui angajator poate avea implicatii juridice care pot obliga una din parti ?

Adica daca un candidat care semneaza o oferta de angajare este obligat legal sa semneze si contractul de munca .

Se pot introduce clauze juridice pentru ca angajatul sa-si respecte angajamentul...ce elemente trebuie urmarite intr-o oferta din acest punct de vedere?

Cu multumiri anticipate.
Ella
Astazi l-am vazut :(.
Multumesc pt raspuns.