avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters9695

Activitate ContSters9695

Este vorba despre o raspundere civila delictuala a parintilor pentru copiii lor minori reglementata de Codul Civil.
Răspuns la discuția Caut avocat pe legea 10
Dar se platesc taxe de timbru pe lg 10? Eu stiam ca actiunile care au ca obiect revendicarea nu se timbreaza.
Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Mostenirea nu trebuie deschisa neaparat acum, in acest moment.
Puteti sa faceti acest lucru si dupa ce va puneti putin pe picioare, intelegandu-va si cu ceilalti mostenitori, daca exista.
In orice caz, trebuie sa acceptati mostenirea in termen de 6 luni de la data deschiderii sale sau sa renuntati la ea.
Răspuns la discuția Caut avocat pe legea 10
Buna ziua,

Eu as fi interesata de cazul dvs. Puteti sa-mi dati mai multe detalii?
Cat despre onorariu, presupun ca stiti ca este confidential si ar trebui stabilit in cadrul unei intalniri.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Probleme Legea 10.
Buna ziua,

Am citit cazul dvs si as vrea sa va cer mai multe detalii, daca se poate.
Puteti sa-mi trmiteti un e-mail la urmatoarea adresa: gabriela.bejan@gmail.com pentru a vedea cum as putea sa va ajut.
Mai degraba as fi de acord cu un contract de donatie decat cu o vanzare-cumparare.
Răspuns la discuția conflict la bloc -balconul
Faceti plangere in legatura cu suprafata balconului, pentru ca nu este normal ca fiecare sa faca ce vrea in tara asta.
Exact cum au spus si colegii mei, adresati-va Inspectoratului de Stat in Constructii si precizati ca nu s-a respectat suprafata pentru care s-a acordat autorizatia de construire.
Cat despre petreceri, este clar ca vecinii dvs. fac ce vor in bloc si nu respecta pe cei din jur.Si eu am astfel de vecini, inclusiv unii cu un aparat de aer conditionat care stau sub mine si care m-au deranjat toata iarna.
Si in acest caz trebuie anuntata politia, pentru ca a da muzica foarte tare in timpul noptii reprezinta tulburarea linistii si ordinii publice si exista si o lege in aceasta privinta.
Răspuns la discuția falimentare societate comerciala
[EDITAT deoarece constituie publicitate profesionala]
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca s-a adoptat OUG privind noua modificare a legii 31 si daca stie cineva la ce se refera noile modificari.
Am citit ceva saptamana trecuta, dar fugitiv si nu stiu exact la ce se refera acestea.
Merci!
Răspuns la discuția Inchiriere Birou
Buna ziua,

Am citit anuntul dvs. si vroiam sa va intreb cat este chiria.
Eu deocamdata sunt stagiara, dar in martie sustin examenul de definitivat la INPPA si m-ar interesa si o colaborare.
Astept un raspuns