avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate juliss

Activitate juliss

buna ziua

am fost confruntat cu urmatoarea problema , daca ma poate ajuta cineva cu o rezolvare cat mai corecta si fara a primi penalitati
Am emis o factura in data de 27.02.2012 , factura externa intracomunitar . a doua zii am pus la posta factura . in data de 10.03.2012 am depus declaratia cu operatiunile intracomunitare , iar in data de 15.03.2012 sunt anuntat de catre client ca el a primit factura pe 14.03.2012 si ca nu mai au posibilitatea sa o inregistreze in luna februarie , si sa o emit cu martie . Cum as putea sa rezolv aceasta problema aparuta?
Buna seara
Caut un contabil autorizat sau firma de contabilitate pentru a tine evidenta contabila completa pentru a firma in domeniul transportului . Mentionez ca sunt din Constanta .Astept oferte pe [EDITAT de moderator adresa de mail]

cu stima

iulian
Răspuns la discuția POSIBILITATE PLATA DIVIDENDE
deci as avea posibilitatea sa imi fac plata aceste dividente in euro ? eu fiind persoana cu cetatenie romana . Iar pentru aceea plata , vroiam sa fac plata dividentelor in contul personal al sotie , deoarece eu nu am un cont de euro personal in care sa imi transfer dividentele.
Buna ziua

Am si eu o nelamurire cu plata unor dividende.

Pe anul 2010 am de ridicat dividendele aferente .
Am efectuat plata impozitului pe dividende iar acum ca sa le ridic am urmatoarea dilema :
In cont am numai euro disponibil , intrebarea este pot sa fac plata acestor dividente direct in euro ? sau trebuie sa ii schimb in ron si sa fac plata in ron.
cea de a doua intrebare ar fii daca pot sa transfer dividentele direct in contul sotiei mele .

multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care le voi primi


Cu stima

Răspuns la discuția nelamurire contabila
multumesc de raspuns , deci acel profit dupa ce am platit cei 16% pot sa il pastrez pentru anul viitor in continuare si sa fac ce vreau cu el , in sensul ca pot sa achizitionez de exemplu niste camioane
Răspuns la discuția nelamurire contabila
ce nu inteleg eu este ca acel impozit pe profit il platesc , asta nu e o problema , dupa care trebuie sa platesc impozilt pe dividente , imi i-au profitul , dupa care eu trebuie pentru a putea sa investesc sa vin cu bani de acasa . nu inteleg rostul platii impozitului pe dividente .
buna ziua

as dorii un ajutor din partea uni contabil care cunoaste legislatia in vigoare in urmatoarea problema.

detin o firma care efectueaza profit . din discutiile cu contabila care imi intocmeste si imi tine evidenta contabila am inteles ca acest profit la sfarsitul anului trebuie trecut toata suma la dividente si dupa achitarea impozitului pentru dividente sa scot aceasta suma din firma. problema mea este ca eu nu doresc sa scot acest profit din firma , urmand ca anul viitor sa fac niste achizitii de mijloace fixe . intrebarea este : se poate pastra acest profit in anul urmator ? , deoarece aceasta contabila imi spune ca acest lucru nu este posibil.

Multumesc anticipat
buna ziua

daca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu o firma care a fost infiintata in 2008 care nu a desfasurat nici o activitate , a depus anual declaratia precum ca nu a avut nici o activitate . Dorind sa incep activitatea am fost la Administratia Financiara , unde mi s-a spus sa aduc declaratiile 100 , 101 si 300 pe zero pana la zii , iar cand am fost sa le depun am fost informat ca pe anul 2009 si 2010 trebuie sa platesc impozitul forfetar , intrebarea este daca eu trebuie sa platesc acest impozit neavand nici o activitate , practic firma nu a functionat nici o zi

Buna ziua

Am si eu o nelamurire , daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns.
Am o societate care este inregistrata cu sediul social la o adresa X. intrebarea este daca eu pot muta sediul social al firmei la o adresa unde eu sunt proprietar , persoana fizica , si pot incheia un contract de inchiriere pentru sediul social al firmei intre mine si societate ( specific ca eu sunt asociat unic al firmei si administratorul ei)

Cu stima
Răspuns la discuția posibilitate emitere factura
eu am contract individual pentru orice prestatie primit din partea firmei din Anglia in care se specifica ca factura sa fie emisa catre firma din Anglia , cu datele complete de facturare , numai ca plata mi se face din alta firma tot a lor