avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate madi33

Activitate madi33

Răspuns la discuția Credit franci elvetieni
lucian huzum ,

Multumesc pentru raspus.

Contractul de credit este in franci elvetieni, nicidecum in lei sau echivalentul in lei.O nelamurire rata nu a mai fost patita de aproape 3 ani, de executat nu are ce ca nu are nimic pe numele lui.Ce se poate intampla?


derbedea ,


Multumesc pentru raspuns.

Dupa cum bine stiti , mai ales ca lucrati in domeniul bancar, a crescut si dobanda la acel credit in franci elvetieni.Pe langa faptul ca a crescut dobanda si cursul valutat a dublat rata.


In anul 2007 prietenul meu a luat un credit de nevoi personale (fara girant) in valoare de 20000 franci.Credit acordat in franci dar la ghiseu cand a fost sa ridice cei 20000 de franci i s-au dat in lei nu in franci cum se acordase creditul.Rata in acel moment era de 500 ron conform cursului bnr.Pana in mai 2010 cand pur si simplu n-a mai putut plati rata ajunsese undeva la 1200 ron (conf. cursului bnr).Atunci a fost ultima rata platita.A fost la banca nu s-a cazut la un acord si n-a mai platit nicio rata.Intrebarea mea este normal ca sa-ti acorde credit in franci elvetieni si tu sa primesti la ghiseu lei? A primit 32000 ron conform op-ului de la banca si pana in mai 2010 platise 43600 ron calculat de pe chitante la cursul bancii pentru ca nu gasea sa cumpare franci elvetieni la case de schimb valutar. Ce se poate face? La ce sa se astepte?Il tot suna cei de la banca dar nu au nimic concret sa spuna .

Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata cautiune dosar executare
Este vorba despre sora mea calitate de creditor.Atunci aceea cautiune(recipisa) stabilita de judecator pentru ce a fost platita?daca executare isi urmeaza cursul ei?eu cred ca instanta ar trebui sa-i dea dreptul sa-si demonstreze nevinovatia,nu gata sa-i luam apartamentul este intr-o zona buna si valoreaza cam 2 miliarde(adica sa-l scoata la vanzare la ce suma stabilesc ei)si dupa aceea vom vedea..........pentru 15000 ron suma care ei nu au cum s-o demonstreze nu exista la dosar nimic decat acel contract de garantie incheiat in momentul cand sa angajat,numai un om anormal ar putea sa faca lucrul asta sa pagubesti firma si sa-ti ia casa pentru care ai munci ani de zile..........oare exista dreptate in ziua de azi?sau mai bine zis ai bani...........REZOLVI ...........nu ai PIERZI
Răspuns la discuția Plata cautiune dosar executare
sa inteleg platind aceea cautiune,executarea v-a stagna?am inteles bine?
As dori sa stiu daca am platit cautiunea pentru executare silita in valoare de 10% din suma datorata(stabilitade judecator)ce se intampla ? in sensul cum v-a evolua acest dosar?mentionez ca este vorba despre un imobil,exista titlu executoriu,contestatie la somatia de plata.
Multumesc
Răspuns la discuția Titlu executoriu
comunicarea nu este autentificata de nimeni,nu are nicio stampila pe ea (daca trebuie sa aiba)in rest nimic mai mult ...........altceva nu a primit.Mai intreb este nevoie sa-si angajeze avocat?somatia de plata este ultimul act e care il primeste de le executor?ce inseamna acte de procedura prin afisare?

multumesc,am pus multe intrebari pentru ca sunt nelamurita:sorry:
Răspuns la discuția Titlu executoriu
Sora mea a primit o comunicare de la executor,unde instanta constata ca sunt indeplinite conditiile si admite cereea si va incunvinta executarea sila a acestuia.
Irevocabila............sedinta pronuntata azi 25.08.2009.

Aceasta comunicare a fost gasita in cutia de posta ceea ce din cate stiu eu trebuie sa fie trimisa cu confirmar de primire......ceea ce nu inteleg eu este care sunt pasii?nu trebuia sntai sa primeasca o instintare de plata?poate sa faca recurs?se face in 5 zile lucratoare sau calendaristice?trebuie sa-si angajeze avocat?

poate ma lamureste cine ca sunt in ceata totata
Răspuns la discuția concediu de odihna neefectuat
In concluzie angajatorul trebuie sa efectueze plata concediului de odihna neefectuat.................in cazul in care nu este de acord apelez la ITM,mentionez ca nu am facut nicio cerere pentru solicitara concediului de odihna si nu am semnat nimic in acest sens,deci nici pe statul de plata nu figurez ca as fi fost in cncediu medical
Răspuns la discuția Expertixa contabila
credeti ca firma ar putea refuza expertiza contabila?din motive x?ma gndesc ca ar putea refuza expetiza contabila......atunici ce as putea face?
Răspuns la discuția Titlu executoriu
totusi am o nelamurire contractul de garantie este pentru suma de 15000 ron ,daca firma nu-si recupereaza banii la data stabilita,chiar poate sa ia apartamentul pentru aceasta suma?nu se poate cadea de comun acord?nu stiu ma gandesc sa se dea o anumita suma de bani pe luna in asa fel incat firma sa nu aiba de pierdut.........