avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters99244

Activitate ContSters99244

Buna ziua, ce parere aveti despre situatia in care ma aflu? Lucrez intr-o institutie de stat. In decembrie 2016 s-a votat in cadrul consiliului sa ni se aduca salariul la nivelul altei institutii aflate sub acelasi ordonator de credite, dar hotararea nu a fost pusa in aplicare de catre conducere. Eu si colegii mei am facut contestatii directorului de atunci la care nu am primit niciun raspuns. Nerezolvand nimic am dat in judecata institutia, si separat , si sindicatul, toti avand aceeasi intampinare facuta de unul dintre colegi , care si el la randul lui a dat in judecata institutia si care a si castigat in prima instanta. El mentionand undeva la sfarsitul intampinarii si discriminarea, noi de la institutia x fiind discriminati salarial fata de instititia y. Mentionez ca, ca si anexa de la hotararea votata era grila celor din institutia y( salarii mult peste noi). Au inceput procesele, au castigat vreo 10 colegi, sindicatul si el a castigat in prima instanta. Numai la mine judecatoarea s-a sesizat referitor la discriminare si m-a citat sa spun daca invoc si discriminarea. Am raspuns ca sunt discriminata atat eu si colegii mei fata de cei de la cealalata institutie .Acum s-a dat un nou termen in care sa numesc exact persoana fata de care ma simt discriminata . Si instanta a cerut si punct de vedere de la Consiliul National pentru Combaterea Discrimanarii. Eu vreau doar sa se puna in aplicare hotararea votata. Nu stiu cum sa abordez in continuare. Ce sfaturi imi dati ?

Multumesc!
Sunt salariat cu contract de munca la o societate comerciala din Romania.Conform contractului orele prestate in afara programului normal de munca,in zilele in care nu se lucreaza , ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu,conform legii 53/2003-codul muncii.
Situatia mea este urmatoarea :am lucrat intr-o zi de duminica iar angajatorul nu mi-a acordat zi libera platita.In sensul acesta am trimis o cerere de zi libera pentru acordarea zilei libere.
Angajatorul mi-a trimis un raport semnat de catre el din care rezulta ca ziua solicitatata libera nu a fost platita.Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul a facut un abuz si care este institutia statului careia pot sa ii inaintez o plangere in acest sens.
Multumesc


Situatia mea fiind urmatoarea:

-am fost promovata in functia de inspector de specialitate gradul profesional II la data de 01.10.2008.

-inceapand cu 30.03.2009-04.12.2010 mi s-a suspendat contractul individual de munca in vederea cresterii copilului pana la 2 ani.

-in perioada 05.12.2010-04.12.2011 mi s-a prelungit suspendarea contractului individual de munca in vederea cresterii copilului cu handicap pana la varsta de 3 ani.

-incepand cu data de 05.12.2011 mi-am reluat activitatea in functia de inspector de specialitate cu grad profesional II.

Mentionez ca in toata aceasta perioada am primit trei evaluari ale performantelor profesionale apreciate cu calificativul -Foarte Bine.Una din evaluari este din 2008,una din 2011(partiala) si una in 2012.
Cei de la Resurse Umane spun ca nu am dreptul sa particip la examenul de promovare care are loc in aprilie.Ma poate lamuri cineva?
Răspuns la discuția Cartea tehnica a unui imobil
Da chiar asta am de gand sa fac.Intre timp am facut si o cerere catre Asociatie sa faca tot ce este legal pentru a putea intra in posesia ei.
Buna ziua,locuiesc intr-un bloc nou construit in 2010.Am cerut cartea tehnica dezvoltatorului care ne-a vandut,dar acesta refuza sa ne-o dea,spune ca, conform legii el a predat-o catre Asociatia de proprietari.Acestia spun ca nu au primit-o de la ei.Cum trebuie sa actionez pentru a intra in posesia ei?

Va multumuesc
Răspuns la discuția Cartea tehnica a unui imobil
Si eu sunt in aceasi situatie dezvoltatorul nu vrea sa imi dea cartea tehnica.Sustine ca a predat-o la Asociatia de proprietari.Cei de la Asociatia de proprietari spun ca nu e la ei si tot asa.
Buna ziua,anul trecut in mai am cumparat un apartament intr-un bloc nou,cu certificat energetic A.Toate bune si frumoase pana a venit iarna.Temperatura din casa cu trece de 17 grade cu centrala la maxim.Am facut reclamatie la dezvoltor care a venit mi-a reglat geamurile,a scos tocurile si a dat cu spuma.Intre geam si zid erau goluri de se vedea afara.Au dat cu silicon.Mai mult le-au dereglat parerea mea.Dar problemele sunt pe departe rezolvate.Eu i-am cerut sa imi schimbe geamurile pt ca tot se simte curent ,frig in casa.Banuiesc ca foaia de geam e sticla chiora,nici decum low e cum ar trebuie sa fie.Mentinez ca suprafata vitrata este destul de mare iar incalzirea este prin pardoseala.Cum pot rezolva problemele atata timp apartamentul este in garantie? Se pare ca dezvoltarul ma duce cu vorba.








Răspuns la discuția Delapidare firma
Multumim frumos pentru sfaturi.O sa consultam un avocat sapt viitoare sa vedem ce optiuni avem.
Răspuns la discuția Delapidare firma
Data la care trebuia sa se restituie prejudiciul a fost 31 ianuarie 2010.Intre timp a mai primit din bani.A fost o situatie mai speciala,tatal meu decedand intre timp.sefa mamei mele nu ne-a stresat.,cunoscandu-l foarte bine pe tatal meu.Nu a vrut sa ne faca rau.Am tot discutat.Problema este ca nu avem atatia bani .Iar pe dumneaei o inteleg ca isi doreste banii inapoi.Este o situatie cam fara iesire.
Răspuns la discuția Delapidare firma
Este o situatie f delicata ca nici noi familia nu stim ce a facut cu banii,nu vrea sa spuna,nici tatal meu care a decedat de curand nu a putut sa afle mai nimic.Noi copiii ne zbatem ca nu mai putem pierde un parinte.O sa o conving sa consultam un avocat.Eu am tinut legatura cu fosta sefa,adk eu i-am trimis banii datorati.Si nu suntem de rea credinta numai ca nu avem asemenea suma.Referitor la hartia notariala suna cam asa.Declar pe proprie raspundere si sub sanctiunile prevazute de disp art 292 din Codul penal urmatoarele: se obliga sa achite societatii suma respectiva reprezentand prejudiciu produs,iar in situatia nerestituirii pana la o anumita data ,care a trecut demult,societatea o va executa,prezentul contract constituind titlu executoriu.Si mai este si declaratia tatalui decedat care declara ca recunoste obligatiile financiare ale mamei catre societate.Nimic mai mult.Va multumesc pentru sfaturi.