avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate marik0

Activitate marik0

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la autorizatii necesare specifice (daca exista) pentru ca o o persoana (profesor) sa poata preda (intr-un spatiu inchiriat) cursuri copiilor mici (prescolari).
Banuiesc ca va fi nevoie de inregistrarea la registrul comertului (ca pfa), dar nu imi este clar daca mai sunt necesare alte autorizatii specifice (ex: Ministerul Educatiei, Ministerul Muncii, etc).

Daca aveti vreo idee (eventual si temeiul legal), va rog sa ma sfatuiti in sensul celor de mai sus.
Răspuns la discuția Stagiar 2011
le cauti site-ul, cam fiecare are o sectiune pt aplicatii. faci rost de adresa de e-mail (e pe site cam la toate), trimiti cv + scrisoare de intentie. multi cer foaia matricola.de obicei o sa fie mai multe interviuri. chiar daca nu ai experienta de munca propriu-zisa, iti trec stagiile de practica macar, concursuri, voluntariate.toti ce poti si e relevant. succes!
Am inteles, Va multumesc f. mult pt raspunsuri!
Am inteles. M-am uitat si eu pe legea 15, dar nu inteleg exact cum se stabileste durata amortizarii.Pot sa o amortizez in 5 ani daca vreau? Si pot face amortizare liniara ? (pt ca e mai simplu asa).
Pai da, dar daca o iau pe avocat, ca profesie liberala, nu e bine? Nu pe societatea unde lucrez, ci pe CIF -ul meu de avocat...

Buna ziua, as dori sa stiu daca e cineva care stie exact, sau si mai bine, si-a dedus efectiv amortizarea pt un autoturism.
Mai exact, sunt avocat stagiar colaborator, si as vrea sa stiu daca, in cazul in care achizitionez un autoturism (cash, fara leasing) pe numele meu (deci nu prin SCA), este posibil sa il amortizez si sa trec amortizarea la cheltuileli deductibile? si daca se poate, atunci care ar fi perioada de amortizare? (eventual si baza legala)

Va multumesc anticipat
avocati nu pot fi salarizati.primaria poate incheia un contract de asistenta juridica cu un cabinet de avocatura sau o societate profesionala.avocatii au dreptul la onorariu, nu pot primi un salariu de la clienti.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Eu am invatat dupa tabarca si ciobanu (care are exec silita), le-am completat si a fost f bine:)
Răspuns la discuția examen avocati
da, le gasiti aici [ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
si eu am invatat tot o luna ...o luna si o saptamana mai precis.dar in luna aceea am invatat aprox 10-11 h pe zi....si a fost f ok pana la urma...am reusit sa trec prin materie de cateva ori..tratatele +sintezele de la nomina.acuma depinde de organizarea fiecaruia. eu n-as fi avut rabdare sa invat mai mult, asta e ritmul meu. de aceea nu trebuie ca toti sa faca la fel, fieare are stilul lui si stie cel mai bine cm invata.multa bafta!