Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... am o intrebare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

am o intrebare

in anul 2003 tatal meu a facut un abonamet telefonic orange unui prieten
tatal meu a decedat in anul 2004 la inceputul anului
dupa decesul lui persoana care se folosea de abonament nu la mai platit mai
exact nu a mai fost platit de la jumatatea anului 2004,pe parcursul a 6 ani am primit de 2 ori somatie de la cei care se ocupa
cu recuperarea debitului.Noi nu am facut succesiune in urma tatalui.Stiu ca dupa 3 ani datoria se prescrie,este adevarat
mai se poate intampla ceva acum?
1. daca tot ati primit somatie si stiati ca nu plateste , trebuia sa intrerupeti abonamentul.
2. prin acele somatii prescriptia este intrerupta , si incepe sa curga un nou termen de 3 ani
DE FAPT ESTE O INTREBARE:
Daca succesiunea nu s-a facut dupa datornicul decedat , urmasii sunt obligati legal sa plateasca datoria?
eu as considera datoria prescrisa, daca ultima factura este din 2004

@monya - care ar fi temeiul legal pentru intreruperea termenului de prescriptie prin trimiterea de notificari?
Buna ziua, user jhonmihai,

interventie moderator

Va rog sa stergeti din mesajul dvs. denumirea societatii implicate in discutie.Ati incalcat Regulamentul de postare si riscati sa va fie sters mesajul.
Multumesc.

Nu trebuie sa va faceti griji in privinta debitului tatalui dvs., este prescris.

@ciocan remus , la intrebarea dvs. s-a raspuns in cadrul sectiunii de executari silite.Accesati functia "cauta" a acestui site si veti afla raspunsul cautat.:)
A se vedea disp. art.699 C.civ.