Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinte pt. dosarul de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinte pt. dosarul de pensionare

Pentru intocmirea dosarului de pensionare, adeverintele cu sporurile si contributia de asigurari sociale se ellibereaza de institutia sau unitatea unde a lucrat pensionabilul.
Va rog sa-mi spuneti daca adeverinta pentru contributia la asigurarile sociale este corect intocmita doar din aprilie 2001, pana la incetarea activitatii,ianuarie 2010,desi a lucrat la aceeasi institutie, inca din 1990 pana in 2010.
va multumesc.
ContSters122901, utilizator
Nu vad rostul eliberarii adeverintei cu salariile si sporurile pentru perioada incepand cu 04.2001.
Exact cum a spus @Bruta, i-ar de mare folos sporurile de care a beneficiat in perioada anterioara lui 2001 si care nu au fost scrise in carnetul de munca..... sau de grupa.....
Buna ziua, si eu am solicitat adeverinta si mi s-a dat pt.perioada 1990- 2010. Mi s-a spus ca, pana in 1990 sporul de vechime era unic pe tara. Dupa 1990 s-a dat preferential. (In carnetul de munca era specificata doar retributia de incadrare).;).
Tocmai ! am fost cumva, in ceata:( , deoarece :
- a lucrat 20 ani intr-o intreprindere, iar sporurile au fost evidentiate prin adeverinta
- restul activitatii , intr-o institutie de stat din 1992 - unde beneficia de unele sporuri pe toata perioada lucrata si pentru care a primit de asemenea, o adeverinta.
Dar, In afara de adeverinta aceasta a mai primit una cu participrea la . asigurari, doar din 2001..... cu toate ca lunar institutia a virat banii catre CNAs. si exista evidentele , pe toata perioada din 1992 iar , in carnetul de munca era trecut salariul de incadrare , precum si salariul brut ... incepand din 2001.
Deci, o adeverinta in plus, desi nu era chiar necesara.