Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consilier probatiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consilier probatiune

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc
Pentru a te lamuri studiaza OG 92/2000 aprobata de legea 129/2002 si Legea 327/2006. Au legatura cu serviciile de probatiune.
Bafta!
Se organizeaza concurs. Gasiti mai multe informatii pe www.just.ro, la sectiunea Posturi vacante.
laurasch a scris:

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc

Pentru a fi numita in functia de consilier de probatiune persoana trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
b) sa nu aiba antecedente penale, sa nu aiba cazier fiscal;
c) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru exercitarea functiei, fapt dovedit pe baza testarii medicale si psihologice de specialitate organizate in acest scop;
e) sa se bucure de o buna reputatie;
f) sa fie licentiata in asistenta sociala, psihologie, sociologie, pedagogie sau drept;
g) sa promoveze concursul organizat pentru ocuparea functiei pentru care candideaza.

Vedeti Legea nr.123/2006 privind statutul personalului din serviciile de probatiune .

freeelis a scris:

laurasch a scris:

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc

Pentru a fi numita in functia de consilier de probatiune persoana trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
b) sa nu aiba antecedente penale, sa nu aiba cazier fiscal;
c) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru exercitarea functiei, fapt dovedit pe baza testarii medicale si psihologice de specialitate organizate in acest scop;
e) sa se bucure de o buna reputatie;
f) sa fie licentiata in asistenta sociala, psihologie, sociologie, pedagogie sau drept;
g) sa promoveze concursul organizat pentru ocuparea functiei pentru care candideaza.

Vedeti Legea nr.123/2006 privind statutul personalului din serviciile de probatiune .

Buna ziua,din cate stiu eu, consilierul de probatiune trebuie sa fie licentiat in psihologie,drep,sociologie sau asistenta sociala.Am si eu o intrebare.Eu sunt licentiat in stiinte economice, dar urmez un master in probatiune.Ma pot angaja ca si consilier in probatiune?Daca nu, ce posibilitati de angajare as putea avea?Sunt cam nedumerit.Multumesc.