avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consilier probatiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consilier probatiune

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc
Cel mai recent răspuns: leo2000ro , utilizator 15:21, 3 Septembrie 2010
Pentru a te lamuri studiaza OG 92/2000 aprobata de legea 129/2002 si Legea 327/2006. Au legatura cu serviciile de probatiune.
Bafta!
Se organizeaza concurs. Gasiti mai multe informatii pe www.just.ro, la sectiunea Posturi vacante.
laurasch a scris:

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc


Pentru a fi numita in functia de consilier de probatiune persoana trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
b) sa nu aiba antecedente penale, sa nu aiba cazier fiscal;
c) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru exercitarea functiei, fapt dovedit pe baza testarii medicale si psihologice de specialitate organizate in acest scop;
e) sa se bucure de o buna reputatie;
f) sa fie licentiata in asistenta sociala, psihologie, sociologie, pedagogie sau drept;
g) sa promoveze concursul organizat pentru ocuparea functiei pentru care candideaza.

Vedeti Legea nr.123/2006 privind statutul personalului din serviciile de probatiune .

freeelis a scris:

laurasch a scris:

buna ziua...as dori sa stiu ce studii ar trebui sa aiba un consilier probatiune si in ce consta munca acestuia...va multumesc


Pentru a fi numita in functia de consilier de probatiune persoana trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
b) sa nu aiba antecedente penale, sa nu aiba cazier fiscal;
c) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru exercitarea functiei, fapt dovedit pe baza testarii medicale si psihologice de specialitate organizate in acest scop;
e) sa se bucure de o buna reputatie;
f) sa fie licentiata in asistenta sociala, psihologie, sociologie, pedagogie sau drept;
g) sa promoveze concursul organizat pentru ocuparea functiei pentru care candideaza.

Vedeti Legea nr.123/2006 privind statutul personalului din serviciile de probatiune .






Buna ziua,din cate stiu eu, consilierul de probatiune trebuie sa fie licentiat in psihologie,drep,sociologie sau asistenta sociala.Am si eu o intrebare.Eu sunt licentiat in stiinte economice, dar urmez un master in probatiune.Ma pot angaja ca si consilier in probatiune?Daca nu, ce posibilitati de angajare as putea avea?Sunt cam nedumerit.Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probatiune matiesconsuela matiesconsuela salut ,stie cineva cum poti deveni consilier probatiune ,mentionez ca am terminat fac psihologie nu sunt in sistem nu am experienta nu stiu cum se face ... (vezi toată discuția)
Consilier de probatiune cristina31kyky cristina31kyky Buna ziua! Ce imi puteti spune despre consilierul de probatiune? Multumesc. (vezi toată discuția)
Ma ajuta masterul in drept? AndreeaCHR AndreeaCHR Sunt student la sociologie si vreau sa fac un master in drep. Cu acest master voi putea urma o cariera in drept? (vezi toată discuția)