Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... probatiune
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

probatiune

salut ,stie cineva cum poti deveni consilier probatiune ,mentionez ca am terminat fac psihologie nu sunt in sistem nu am experienta nu stiu cum se face stagiul ,am vazut ca sunt scoase posturi la concurs ,dar nu stiu daca din sursa externa poti participa ?
Art. 19. - (1) Postul de consilier de probaţiune se ocupă prin
concurs.
(2) Condiţiile de organizare şi desfăşurare a concursului se
stabilesc prin regulament, aprobat prin ordin al ministrului justiţiei.
Art. 20. - (1) Pentru a fi numită în funcţia de consilier de
probaţiune, persoana trebuie să îndeplinească, cumulativ,
următoarele condiţii:
a) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
b) să nu aibă antecedente penale, să nu aibă cazier fiscal;
c) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
d) să fie aptă din punct de vedere medical şi psihologic pentru
exercitarea funcţiei, fapt dovedit pe baza testării medicale şi
psihologice de specialitate organizate în acest scop;
e) să se bucure de o bună reputaţie;
f) să fie licenţiată în asistenţă socială, psihologie, sociologie,
pedagogie sau drept;
g) să promoveze concursul organizat pentru ocuparea funcţiei
pentru care candidează.
(2) În termen de 60 de zile de la angajare, persoana trebuie să
prezinte direcţiei de specialitate dovada stabilirii reşedinţei în
România.
(Legea nr. 123/2006 privind statutul personalului de probaţiune)

[ link extern ]