Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consilier de probatiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consilier de probatiune

Buna ziua! Ce imi puteti spune despre consilierul de probatiune? Multumesc.
Legea Nr.123/2006, privind statutul personalului de probaţiune.Consilierul de probaţiune :
- întocmeşte referate de evaluare;
- supraveghează modul în care minorii, respectiv persoanele condamnate respectă şi execută măsurile şi obligaţiile impuse de către instanţă în sarcina acestora;
- oferă asistenţă individuală şi de grup persoanelor aflate în supravegherea serviciilor de probaţiune şi celor aflate în penitenciar / centru de reeducare minori;
- participă la lucrările Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din penitenciare;
- oferă asistenţă victimelor unor infracţiuni.
Condiţii, art. 20 :
(1) Pentru a fi numită în funcţia de consilier de probaţiune persoana trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele condiţii:
a) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
b) să nu aibă antecedente penale, să nu aibă cazier fiscal;
c) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
d) să fie aptă din punct de vedere medical şi psihologic pentru exercitarea funcţiei, fapt dovedit pe baza testării medicale şi psihologice de specialitate organizate în acest scop;
e) să se bucure de o bună reputaţie;
f) să fie licenţiată în asistenţă socială, psihologie, sociologie, pedagogie sau drept;
g) să promoveze concursul organizat pentru ocuparea funcţiei pentru care candidează.
(2) În termen de 60 de zile de la angajare, persoana trebuie să prezinte direcţiei de specialitate dovada stabilirii reşedinţei în România.
multumesc!