avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conditii pentru desfiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conditii pentru desfiere

Ce conditii trebuie implinite pentru conditii pentru desfierea propriului copil? Am un copil de 25 ani pe care doresc sa-l desfiez ( sa nu mai fie scris Emilia la numele mamei, sa numai mosteneasca nimic de pe urma mea). Sufer din cauza lui acum cand am inca 45 ani. Mentionez ca-s despartita de sot si l-am crescut singura, l-am intretinut prin scoli, insa chiar duc o viata grea. Doresc sa-l desfiez, sa-l dezmostenesc printr-o actiune in judecatorie. Specific ca-i propriul meu copil, nu este infiat.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana cata , utilizator 22:30, 1 Aprilie 2010
Nu-l puteti "desfia" nici daca e copil natural, nici daca era infiat.
Nu exista ce va doriti dvs. in legislatia din Romania.

Nici macar posibilitatea exheredarii, pt ca insemna ca fiul dvs. sa fi savarsit impotriva dvs. o tentativa de omor.

Puteti in timpul vietii dvs. sa instrainati toate bunurile mobile si imobile pe care le detineti ( sa le vindeti) ca sa nu mai ramana nimic de mostenit.
nu puteti desfia un copil pe care nu l-ati infiat. deci emilia, trecut la mama, ramane.
puteti sa evacuati copilul din casa, daca asa considerati si puteti vinde casa, mai tarziu,altcuiva, ca acest copil sa nu va mosteneasca
va multumesc frumos pentru raspunsuri
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
emylya45 a scris:

Ce conditii trebuie implinite pentru conditii pentru desfierea propriului copil? Am un copil de 25 ani pe care doresc sa-l desfiez ( sa nu mai fie scris Emilia la numele mamei, sa numai mosteneasca nimic de pe urma mea). Sufer din cauza lui acum cand am inca 45 ani. Mentionez ca-s despartita de sot si l-am crescut singura, l-am intretinut prin scoli, insa chiar duc o viata grea. Doresc sa-l desfiez, sa-l dezmostenesc printr-o actiune in judecatorie. Specific ca-i propriul meu copil, nu este infiat.Multumesc.

mai bine incercati sa va intelegeti ca intre mama si fiu....sa il iertati nu cred ca veti fi mai fericita dupa ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire in cazul adoptiei cu drepturi depline doctorull doctorull mamei ia fost eliberat certificat de nastere pe numele parintilor adoptivi aceestia avand un copil natural cu dizabilitati........care a decedat. De la ... (vezi toată discuția)
Desfiere arcomanomaria arcomanomaria doresc sa stiu daca in calitate de parinte al propriului copil pot solicita instantei desfierea acestuia (vezi toată discuția)
Desfiere total3r total3r in urma cu 20 ani am infiat un baiat care era fiul sotiei dintro alta casatorie in urma cu 10 ani mam despartit de mama baiatului iar cu el nu mai am nici o ... (vezi toată discuția)