Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conditii pentru desfiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conditii pentru desfiere

Ce conditii trebuie implinite pentru conditii pentru desfierea propriului copil? Am un copil de 25 ani pe care doresc sa-l desfiez ( sa nu mai fie scris Emilia la numele mamei, sa numai mosteneasca nimic de pe urma mea). Sufer din cauza lui acum cand am inca 45 ani. Mentionez ca-s despartita de sot si l-am crescut singura, l-am intretinut prin scoli, insa chiar duc o viata grea. Doresc sa-l desfiez, sa-l dezmostenesc printr-o actiune in judecatorie. Specific ca-i propriul meu copil, nu este infiat.Multumesc.
Nu-l puteti "desfia" nici daca e copil natural, nici daca era infiat.
Nu exista ce va doriti dvs. in legislatia din Romania.

Nici macar posibilitatea exheredarii, pt ca insemna ca fiul dvs. sa fi savarsit impotriva dvs. o tentativa de omor.

Puteti in timpul vietii dvs. sa instrainati toate bunurile mobile si imobile pe care le detineti ( sa le vindeti) ca sa nu mai ramana nimic de mostenit.
nu puteti desfia un copil pe care nu l-ati infiat. deci emilia, trecut la mama, ramane.
puteti sa evacuati copilul din casa, daca asa considerati si puteti vinde casa, mai tarziu,altcuiva, ca acest copil sa nu va mosteneasca
va multumesc frumos pentru raspunsuri
emylya45 a scris:

Ce conditii trebuie implinite pentru conditii pentru desfierea propriului copil? Am un copil de 25 ani pe care doresc sa-l desfiez ( sa nu mai fie scris Emilia la numele mamei, sa numai mosteneasca nimic de pe urma mea). Sufer din cauza lui acum cand am inca 45 ani. Mentionez ca-s despartita de sot si l-am crescut singura, l-am intretinut prin scoli, insa chiar duc o viata grea. Doresc sa-l desfiez, sa-l dezmostenesc printr-o actiune in judecatorie. Specific ca-i propriul meu copil, nu este infiat.Multumesc.

mai bine incercati sa va intelegeti ca intre mama si fiu....sa il iertati nu cred ca veti fi mai fericita dupa ...