Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura

Care este procedura in instanta pentru a imparti un teren mai multor persoane apeland la uzucapiune, teren obtinut prin mostenire de catre bunicul meu? Mentionez ca se doreste impartirea terenului intre tatal meu, fratii lui, respectiv verii lui si ca terenul a fost mostenit in 1992. Multumesc
Da, asa este. pe el il intereseaza sa obtina act de proprietate numai pe ce este al sau. Dar vrea sa evite succesiunea deoarece este foarte complicat.

As vrea sa stiu cum se procedeaza. Si pareri ale unor oameni care s-au mai ocupat de asa ceva.

Multumesc.
Vad ca parerile nu se grabesc sa soseasca:)

Eu zic asa: avem doua variante, fie incercati uzucapiunea, si daca va respinge instanta actiunea sau intervin ceilalti mostenitori sa va opuna titlul de proprietate macar ati incercat si nu aveti ce pierde,
fie intentati actiune de partaj succesoral si lasati instanta sa se descurce cu toate ramificatiile si toti mostenitorii.