Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul penalitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul penalitati

Hristos a inviat!
Copilul meu in varsta de 23 de ani, student, care lipseste din tara inca 2 luni de zile, a avut contract cu o firma de telefonie mobila in 2007 si nu a achitat 2 facturi in suma de 69,27 lei pana la data scadentei 25.04.2007. Datoria a fost cesionata catre o firma de recuperare a debitelor de la care am primit telefon in data de 26.03.2010 sa ma anunte ca am de plata suma de 1122 lei. La telefon am fost de acord sa achit suma cu o reducere de 20% a penalitatilor pana pe data de 15.04.2010, fara sa am nici un fel de document justificativ.
In data de 06.04.2010 am primit notificare de la aceasta firma in suma totala de 1070,23 lei calculata la data de 22.03.2010 si scadenta in termen de 20 de zile de la data primirii.
Pentru ca au o precizare ca suma poate fi negociata am sunat. Mi-a raspuns o duduie otarata care mi-a spus ca renegocierea se aplica la suma comunicata la telefon(1122 lei) si nu la cea din notificare (1070,23lei) si ca telefonul a fost notificare.
Acum eu sunt de acord cu plata sumelor neachitate, cu plata penalitatilor de intarziere dar care penalitati?care daune interese in valoare de 577 lei datorita rezilierii contractului?
Este legal?
Sfatul meu este sa platiti debitul restant ( fara penalitati) , si sa mergeti la Oficiul pentru protectia consumatorului si sa faceti o sesizare in acest sens, facand referire la clauzele abuzive si lipsite de reciprocitate din contractul de telefonie.
Daunele interese este suma de bani pe care o poate solicita operatorul de telefonie daca beneficiarul reziliaza contractul inainte de termen ( se practica suma de 100, 150, 200 euro)
nu cunosc procedura legala, dar va raspund din experienta pe care am avut-o si eu:
intai trebuie sa vedeti clauzele contractuale, caci acolo scrie cum se calculeaza penalizarile
in acest moment dumneavoastra aveti de achitat valoarea facturii catre operatorul mobil, fara penalizare.
Eu am discutat cu ei ca le platesc penalizarea numai dupa ce primesc factura de la operatorul de telefonie mobila, eu cu el am ( am avut) contract. Dupa discutii interminabile in care domnii au refuzat sa imi emita vre-un act si eu la randul meu am refuzat sa le platesc ceva in avans. A trecut mai bine de un an de atunci si nu am mai primit nici o notificare, sunet, citatie sau orice alta cerere de plata.
Incaodata mentionez ca am achitat integral factura restanta, nimic in plus.
Eu stiam ca 3 ani este termenul de prescriptie pentru datorii. Daca nu au facut plangere pana la 25.04.2010 pot sa-si ia adio de la bani.
Apoi exista "ORDONANŢÃ nr.9 din 21 ianuarie 2000 privind nivelul dobânzii legale pentru obligaţii băneşti" (cautati pe internet), care spune ca dobanda anuală nu poate fi mai mare de 50%+[dobanda de referinta BNR - aproximativ 10%].
70RON * 70% * 3ani = 147RON dobanda maxima (daca a fost stipulat astfel in contract, altfel dobanda e doar dobanda de referinta BNR)
Daca in contract e trecuta o dobanda anuala peste cea maxima din lege (50%+BNR), este nula de drept.

Eu asta am inteles din respectiva ordonanta, rezultand ca clauzele gen "penalizare 1% pe zi de intarziere = 30x12 = 360%" nu pot avea nici un efect in instanta.

Apoi, cei 577RON n-are de ce sa-i plateasca baiatul, pentru ca nu doreste rezilierea.

Daca nu este asa, va rog, luminati-ma!
aand, utilizator