Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
Am o problema destul de delicata ,pe care nu o pot discuta cu nimeni.Asa cum spune si titlul subiectului este vb despre un divort .In cateva randuri , problema este urmatoarea :Sunt casatorita de 25 de ani , avem un fiu de 24 de ani (locuieste cu noi).Motivele divortului sunt numai doua:1/lipsa serviciului din partea sotului si incapatanarea lui de a se angaja(sub diverse pretexte) si 2/ bautura.
Detinem un apartament proprietate personala (in contract suntem amandoi trecuti) , un autoturism , un teren .Eu mai detin in urma succesiuni un apartament in care am locuit cu parintii.Momentan numai mama traieste .De-a lungul timpului , dar intotdeauna , de 26 de ani eu am fost cea care a sustinut din punct de vedere material familia , castigand intotdeauna mai mult decat sotul meu .In afara de asta , sotul mea are in 3 randuri periade de timp cuprinde intre 1-2 ani in care nu a avut servici .Si in acest moment se afla in aceasta situatie . Intrebarile sunt :
1/ Ce trebuie sa fac in primul rand pt. a inainta actiune de divort?
2/ Este bine sa-mi caut un avocat specializat in divorturi ? Daca -da - imi puteti recomanda?
3/ Apartamentul parintilor mei face obiectul partajului ?
4/ In definitivarea partajului se tine cont de aportul fiecarei parti la bunurile obtinute?
5/ Copilul (24 ani) intra in acest partaj ?
6/ Daca divortul si partajul se incheie in favoarea mea , il pot obliga pe sot sa paraseasca apartamentul in care locuim ?
Va multumesc .
in procesele de partaj se porneste de la premiza contributei de 50%-50% a sotilor, la dobandirea bunurilor comune .
daca unul dintre soti dovedeste cu inscrisuri, martori, etc. ca a avut o contribuite superioara la dobandirea bunurilor comune , instanta ii va atribui acestuia imobilul, obligandu-l la plata unei sulte catre celalalt sot .
cuantumul sultei se stabileste de catre instanta de judecata .
Se pare , ca nu-mi ramane decat sa ma hotarasc sa inaintez divortul .
Sigur ca am un deadline- iar acesta este in septembrie .
Asa cum se prezinta lucrurile in prezent - o sa am nevoie de un avocat si sper sa nu ma refuzati daca in septembrie o sa va solicit .
Va multumesc si va doresc spor la treaba .