Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva vanzare auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva vanzare auto

Buna ziua, am o mare nelamurire, ca perosoana juridica daca vand un autoturism tva-ul este deductibil, il mai calculez tva (trebuie sa-l evidentiez in factura)?
La achizitie in afara de ratele de leasing , stiu ca nu se deduce tva-ul, daci la vanzare cum se procedeaza ?

Multumesc
daca la achizitie dreptul de deducere nu a fost limitat, atunci la vanzare trebuie sa colectati tva.
Buna ziua, livrările de bunuri a căror achiziţie a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere, deoarece reprezinta vehicule rutiere motorizate care au greutate maximă autorizată care nu depăşeste 3.500 kg şi care nu au mai mult de 9 scaune de pasageri si au fost achizitionate incepand cu 01/05/2009, sunt scutite de TVA si nu trebuie evidentiat TVA-ul in factura.

Factura de vanzare trebuie sa cuprinda obligatoriu sintagma "operatiune scutita conform art. 141 alin (2) lit g) Cod Fiscal".

ContSters75906, utilizator
Va multumesc mult pentru raspuns.

O zi buna !