avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... executare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

executare pedeapsa

pot obtine eliberarea la jumatate de pedeapsa din motive medicale?/am de executat 2 ani/si am beneficiat de 2 intreruperi .multumesc
deci trebuie executata cel putin jumatate din durata pedepsei...sper ca am priceput bine.tare greu pentru mine cu codurile astea!
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2010
anemary29, utilizator
daca infractiunea pe care ati comiso e din culpa atunci va trebui sa executati 2/3 din pedeapsa daca pedeapsa depaseste 10 ani...daca e intentionata atunci va trebui sa executati 3/4 daca depaseste 10 ani in sens contrar trebuie sa executati jumate din pedeapsa in cazul d-voastra un an....e mai complicat...depinde de comisie daca va accepta....si de comportamentul d-voastra dar daca medicul va declara innapt pt munca in penitenciar aveti sanse sa fiti liberata conditionat....
prosecuter_badboy a scris:

daca infractiunea pe care ati comiso e din culpa atunci va trebui sa executati 2/3 din pedeapsa daca pedeapsa depaseste 10 ani...daca e intentionata atunci va trebui sa executati 3/4 daca depaseste 10 ani in sens contrar trebuie sa executati jumate din pedeapsa in cazul d-voastra un an....e mai complicat...depinde de comisie daca va accepta....si de comportamentul d-voastra dar daca medicul va declara innapt pt munca in penitenciar aveti sanse sa fiti liberata conditionat....

total gresit tot ce e sus din punctul meu de vedere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare la fractie Adyonela Adyonela Buna seara. As dori sa stiu in ce conditii se poate elibera un detinut la fractie, .. adica, de la 4 ani calendaristici sa iasa la 2 ani. Ii trebuie un ... (vezi toată discuția)
Buna - cerere de liberare conditionata Deea90 Deea90 Buna seara!As dori sa stiu cand s-ar putea face cerere de eliberare conditionata?sotul meu are pedeapsa de 1 si 6 luni de executat.cum se calculeaza timpul ... (vezi toată discuția)
Eliberare conditionata eu;eu eu;eu in ce conditii se acorda eliberarea conditionata?necesita neaparat munca prestata ? (vezi toată discuția)