Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... executare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

executare pedeapsa

pot obtine eliberarea la jumatate de pedeapsa din motive medicale?/am de executat 2 ani/si am beneficiat de 2 intreruperi .multumesc
deci trebuie executata cel putin jumatate din durata pedepsei...sper ca am priceput bine.tare greu pentru mine cu codurile astea!
anemary29, utilizator
daca infractiunea pe care ati comiso e din culpa atunci va trebui sa executati 2/3 din pedeapsa daca pedeapsa depaseste 10 ani...daca e intentionata atunci va trebui sa executati 3/4 daca depaseste 10 ani in sens contrar trebuie sa executati jumate din pedeapsa in cazul d-voastra un an....e mai complicat...depinde de comisie daca va accepta....si de comportamentul d-voastra dar daca medicul va declara innapt pt munca in penitenciar aveti sanse sa fiti liberata conditionat....
prosecuter_badboy a scris:

daca infractiunea pe care ati comiso e din culpa atunci va trebui sa executati 2/3 din pedeapsa daca pedeapsa depaseste 10 ani...daca e intentionata atunci va trebui sa executati 3/4 daca depaseste 10 ani in sens contrar trebuie sa executati jumate din pedeapsa in cazul d-voastra un an....e mai complicat...depinde de comisie daca va accepta....si de comportamentul d-voastra dar daca medicul va declara innapt pt munca in penitenciar aveti sanse sa fiti liberata conditionat....

total gresit tot ce e sus din punctul meu de vedere