avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Admitere la Academia de Politie cand unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Admitere la Academia de Politie cand unul dintre parinti e cercetat pentru frauda

buna,as dori sa stiu daca e posibila admiterea la academia de politie,cand unul din parinti e cercetat pentru frauda?multumesc
Cel mai recent răspuns: Sara897 , utilizator 01:59, 10 Ianuarie 2024
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru a participa la concursul de admitere candidatii trebuie sa indeplineasca obligatoriu urmatoarele conditii:

- sa aiba cetatenie romana si domiciliul in Romania;

- sa cunoasca limba romana - scris si vorbit;

- sa fie absolventi de liceu cu diploma de bacalaureat;

- sa nu fi fost exmatriculati, pentru abateri disciplinare, dintr-o institutie de invatamant;

- sa aiba varsta de pana la 25 ani, impliniti in anul participarii la concurs 2006;

- sa aiba capacitatea deplina de exercitiu;

- sa fi obtinut la Purtare, in perioada studiilor liceale, media generala de minimum 8,00;

- sa fie declarati apt medical, fizic si psihic;

- sa aiba un comportament corespunzator cerintelor de conduita admise si practicate in societate;

- sa nu aiba antecedente penale sau sa nu fie in curs de urmarire penala ori de judecata pentru savarsirea de infractiuni.
Deci, dvs puteti participa la concurs, deoarece unul din parinti este cercetat doar pentru frauda.Referitor la admiterea la Academia de Politie se pot obtine mai multe informatii de pe site-ul www.politiaromana.ro sau de pe site-ul www.academiadepolitie.ro.
Succes!
Nefiind cel din cauza nu aveti nici o problema, parintele poate sa fie si condamnat...care i treaba dumneavoastra.... sau raspunderea?
Este indubitabil ca cercetarea penala priveste alta persoana,chiar daca aceasta este tatal dvs. si ca nuputeti raspunde pentru faptele sale,
.
Deci daca indepliniti conditiile aratate de dl.consilier nu veti avea probleme.

Au trecut vremurile cand astfel de situatii creau probleme celor care doreau sa se inscrie la o astfel de institutie
am o Intrebare ce mă Macină si nu îi ştiu Raspunsu la ea Daca Am Avut Cazieru Murdar Pot sa mai Dau La Academia de Poliție

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor aandreeeaa aandreeeaa Buna ziua!Ma numesc Andreea Braslasu din Ploiesti Prahova..am decis sa ma inscriu la Agent de Politie Vasile Lascar Campina.Sunt pregatita din toate punctele ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare! Malfurion Malfurion Salutare...am si eu o nedumerire! Acum 7 ani am fost condamnat la 3 luni cu suspendare pentru o \\"copilarie\\"! Intrebarea: Ma pot inscrie la Academia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si ... RomegheaIuliam RomegheaIuliam Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si vreau sa ma inscriu la M.A.I, se mai ia in considerare nota la purtare din liceu ? (vezi toată discuția)