avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ajutor
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ajutor

Buna ziua!Ma numesc Andreea Braslasu din Ploiesti Prahova..am decis sa ma inscriu la Agent de Politie Vasile Lascar Campina.Sunt pregatita din toate punctele de vedere pentru toate probele,indeplinesc toate conditiile pentru inscriere,insa astazi cand m-am dus sa imi fac fisa medicala am fost respinsa deoarece nu am impinit 1an de la nastere.Tin sa mentionez ca:am nascut pe data de 30septembrie2013 si ca acesta scoala se incepe pe1octombrie iar eu atunci voi implini 1an de la nastere.Rugamintea mea la dvs este daca ma puteti ajuta cu ceva ,credeti ca exista vreo portita deschisa si pentru mine sa ma pot inscrie anul acesta?Astept raspunsul dvs urgent!Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:10, 9 August 2014
Nu cred că vă poate da cineva din afară un răspuns potrivit. Trebuie să știți criteriile de admitere ale instituției. Dacă este prevăzută condiția de 1 an la data înscrierii, atunci nu puteți anul acesta. Dacă este condiție de 1 an la data începerii cursurilor, atunci vă adresați conducerii unității. Problema o puteți rezolva doar după ce știți clar condițiile.
Condițiile pe care un candidat trebuie să le îndeplinească pentru a participa la sesiunea de admitere sunt următoarele:
- să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
- să cunoască limba romană scris şi vorbit;
- să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
- să fie declarat „apt” din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
- să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
- să fie absolvent de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
- să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
- să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
- să nu fi fost destituit dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
- să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
- să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concurs;
- să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;
- să nu fi fost exmatriculat, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
- să aibă înălţimea de minimum 1,65 m bărbaţii şi 1,60 m femeile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere targu ocna armin90 armin90 Buna ziua!in urma cu ceva timp m-am hotarat sa dau la targi ocna.intrebarea mea este daca pot da si sa fiu admis dat fiind faptul ca in trecut am avut o ... (vezi toată discuția)
Admitere la academia de politie cand unul dintre parinti e cercetat pentru frauda 69lac 69lac buna,as dori sa stiu daca e posibila admiterea la academia de politie,cand unul din parinti e cercetat pentru frauda?multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si ... RomegheaIuliam RomegheaIuliam Buna ziua, daca am terminat o forma de invatamant superior si vreau sa ma inscriu la M.A.I, se mai ia in considerare nota la purtare din liceu ? (vezi toată discuția)