Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ajutor
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ajutor

Buna ziua!Ma numesc Andreea Braslasu din Ploiesti Prahova..am decis sa ma inscriu la Agent de Politie Vasile Lascar Campina.Sunt pregatita din toate punctele de vedere pentru toate probele,indeplinesc toate conditiile pentru inscriere,insa astazi cand m-am dus sa imi fac fisa medicala am fost respinsa deoarece nu am impinit 1an de la nastere.Tin sa mentionez ca:am nascut pe data de 30septembrie2013 si ca acesta scoala se incepe pe1octombrie iar eu atunci voi implini 1an de la nastere.Rugamintea mea la dvs este daca ma puteti ajuta cu ceva ,credeti ca exista vreo portita deschisa si pentru mine sa ma pot inscrie anul acesta?Astept raspunsul dvs urgent!Va multumesc!
Nu cred că vă poate da cineva din afară un răspuns potrivit. Trebuie să știți criteriile de admitere ale instituției. Dacă este prevăzută condiția de 1 an la data înscrierii, atunci nu puteți anul acesta. Dacă este condiție de 1 an la data începerii cursurilor, atunci vă adresați conducerii unității. Problema o puteți rezolva doar după ce știți clar condițiile.
Condițiile pe care un candidat trebuie să le îndeplinească pentru a participa la sesiunea de admitere sunt următoarele:
- să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
- să cunoască limba romană scris şi vorbit;
- să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
- să fie declarat „apt” din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
- să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
- să fie absolvent de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
- să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
- să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
- să nu fi fost destituit dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
- să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
- să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concurs;
- să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;
- să nu fi fost exmatriculat, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
- să aibă înălţimea de minimum 1,65 m bărbaţii şi 1,60 m femeile.