Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare pentru grupa II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare pentru grupa II

Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine la ce varsta pot iesi la pensie datele fiind urmatoarele :
- data nasterii : 20.09.1951
- vechime totala de munca 38 ani, din care 22 ani de grupa II.
Va multumesc anticipat.
Conform actuale legislatii puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu septembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
simpatyk a scris:
Puteti iesi la pensie pentru limita de varsta cu 5 si 6 luni mai anainte de limita de varsta pentru barbati de 65 ani.

Reducerea varstei standard de pensionare pentru 22 de ani lucrati in grupa 2 de munca este de 5 ani, nu de 5 ani si 6 luni (cap. B, sectiunea VIII, pct. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001 coroborat cu art. 42 din Legea nr. 19/2000).

simpatyk a scris:
Pentru fiecare an lucrat an grupa 2 de munca se scade 3 luni.

Pentru fiecare an lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului de cotizare realizat 3 luni (cap. B, sectiunea II, pct. 2 din Ordinul nr. 340/2001, care face trimitere la art. 14 din Legea nr. 3/1977).

Intre reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupe de munca si stagiul aferent activitatii lucrate in grupe de munca nu exista nicio legatura.

Gabriela Pintea, Consilier juridic