Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... barou inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

barou inm

stie cineva cam cand este data examenelor de admitere in barou si inm si cam cat sunt taxele
Examenul de admitere in Barou va fi cel mai probabil prin septembrie,iar cel de admitere la INM august-septembrie.Cel putin asa a fost anul trecut.
INM 30 aug. 400 ron - www.inm-lex.ro
barou sept. 700 ron - www.unbr.ro
Dintre cele doua, barou sau INM, care credeti ca ar fi optiunea cea mai buna in conditiile in care ambele te-ar atrage? :)

@Ayaz
Depinde ce doriti sa deveniti, avocat sau magistrat. Prima e o profesie liberala, nu depinzi de nimeni "the sky is the limit" dar nici nu ai nici o siguranta, a doua esti totusi parte dintr-un sistem.
Daca nu sunteti hotarat, puteti opta pt ambele, urmand sa aleaga destinul unde intrati mai intai:)
Multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde! Voi incerca poate sa fac o analiza swot, sa vad ce rezultat imi iese. :rolleyes:

O seara placuta! :)