Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma fara activitate

Buna ziua, am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic asemanator asa ca am si eu o intrebare:
In 2008 am infiintat un SRL, asociat unic. Din diferite motive nu am avut nici un fel de activitate pana in prezent, dar nici nu am depus nici o declaratie, nici blilant sau alte declaratii de inactivitate.
Acum as vrea sa pornesc activitatea pe firma respectiva insa nu stiu exact ce trebuie sa fac (referitor la declaratii). Am auzit mai multe pareri cum ca nu trebuie sa depun bilant pe 0 si ca exista o declaratie in care trebuie sa mentionez ca firma a fost inactiva. Ce trebuie sa fac si ce anume trebuie sa depun? Multumesc
Ai putea sa postezi codul fiscal al firmei?

Nu vreau sa te sperii dar pentru anul 2009 datorai impozitul minim obligatoriu de 1467/an cu intrare in vigoare din 01.05.2009. Apoi trebuia sa depui declaratii ca nu ai avut activitate semestrial de la 30.06.2008 si 30.06.2009 si anual la 31.12.2008 si 31.12.2009 . Declaratiile anuale trebuiau publicate si la RC. Nu trebuia neaparat bilant daca nu ai avut activitate.
Referitor la celelate declaratii pe care trebuia sa le depui la Adm. financiara sunt in functie de vectorul tau fiscal.
Oricum situatia ta e rezolvabila, dar o sa te coste banuti buni.
teleptean, utilizator
vinde-o si fa alta! e mai ieftin.