Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... art.74 legea 76/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

art.74 legea 76/2002

Intrebarea mea este in cat timp de la angajarea intr-o firma la peste 50 km de domiciliu pot slolicita ajutorul mentionat in art 74 din aceasta lege.

Multumesc!
Norme de aplicare a Legii nr. 76/2002:

ART. 45
(1) Pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 74 şi 75 din lege*) persoanele îndreptãţite vor depune la agenţia pentru ocuparea forţei de munca judeţeana sau a municipiului Bucureşti, unde se afla în evidenta, urmãtoarele documente:
a) o cerere conform modelului prezentat în anexa nr. 11, respectiv în anexa nr. 12;
b) actul de identitate, în copie, care sa ateste domiciliul stabil;
c) dovada încadrãrii în munca printr-un act eliberat de angajator, cu precizarea locului de munca unde persoana urmeazã sa îşi desfãşoare activitatea;
d) angajament pentru respectarea art. 76 alin. (1) din lege, conform modelului prevãzut în anexa nr. 13, care constituie titlu executoriu, potrivit legii.
(2) Beneficiazã de drepturile prevãzute la art. 74 şi 75 din lege persoanele care se încadreazã în munca pe o perioada de cel puţin 12 luni.
(3) In cazul încadrãrii în munca într-o localitate din alt judeţ, drepturile prevãzute la art. 74 sau 75 din lege vor fi acordate de agenţia pentru ocuparea forţei de munca judeţeana sau, dupã caz, a municipiului Bucureşti unde beneficiarul s-a aflat în evidenta, urmând ca dosarul acestuia sa fie transferat la agenţia pentru ocuparea forţei de munca în a carei raza îşi stabileşte noul domiciliu, care va acorda şi celelalte drepturi prevãzute de lege şi va urmãri respectarea obligaţiilor ce decurg din acordarea drepturilor.
(4) Drepturile prevãzute la art. 72 din lege se cumuleazã cu cele prevãzute la art. 74 din lege sau cu drepturile prevãzute la art. 75 din lege.
(5) Drepturile prevãzute la art. 74 din lege nu se cumuleazã cu cele prevãzute la art. 75 din lege.
(6) Drepturile prevãzute la art. 74 sau 75 din lege se solicitã în termen de maximum 12 luni de la data încadrãrii în muncã.