Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILE LIBERE PLATITE IN CAZUL CASATORIEI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILE LIBERE PLATITE IN CAZUL CASATORIEI

Conform Art. 61. - (1) Salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii (căsătoria salariatului - 5 zile);

Pentru a-mi lua aceste zile libere ce fel de cerere trebuie sa fac in cazul in care trebuie?
O cerere simpla catre departamentul HR; atasati copie certificat casatorie.
Buna ziua,

In cazul in care o persoana divorteaza, cand se recasatoreste mai beneficiaza de cele 5 zile libere platite ?

Multumesc.
legea nu face deosebire cu privire la statutul civil al persoanelor care se casatoresc, altfel ar fi o incalcare a conventiei drepturilor omului iar legea ar fi modificata. Deci puteti sa beneficiati de acele 5 zile de concediu platit ori de cate ori va convine sa va casatoriti...
Daniela SANDU a scris:

O cerere simpla catre departamentul HR; atasati copie certificat casatorie.

Nu trebuie specificat in acea cerere? ( va rog sa imi aprobati 5 zile libere platite conform art. 61 alin. 1 din CCMUN 2007-2010). Cererea trebie depusa inainte de a a-ti lua aceste zile mai apoi dupa ce te reintorci atasezi la cerere certificatul de casatorie?
Intrucat nu e precizat in mod evident daca cele 5 zile se acorda inainte sau dupa casatorie, ramane la mica intelegere intre angajat si angajator care este perioada efectiva de concediu. Cu conditia de a prezenta certificatul de casatorie.