Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Documente studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Documente studii

Ce valabilitate in timp au adeverintele de absolvire studii,care tin locul diplomei?
Ce consecinte poate avea lipsa diplomei la dosar?
Multumesc
Pana la un an de zile. Imposibilitatea de a prezenta diploma se asimileaza cu folosirea documentelor false la angajare, desfacerea CIM.
Termenul este trecut pe adeverinta, din cate stiu eu, si este in mod normal 6 luni.

La ce fel de dosar va referiti?
In general, adeverintele au o perioada de valabilitate de 1 an de zile ... lipsa diplomei de la dosar are ca efect faptul ca acea persoana nu poate fi angajata pe o functie ce necesita studiile superioare absolvite.
Deobicei valabilitatea este de 1an.
Dar depinde ce scrie pe adeverinta. Sunt unele facultati care emit adeverinte pe care scrie "valabila pana la eliberarea diplomei de licenta"

Dar adeverinta confera exact aceleasi drepturi ca si diploma (pana la eliberarea celei din urma), a.i. va puteti angaja pe un post de studii superioare.
Isa Radov, Consultant resurse umane