Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota parte indiviza

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema si anume, conform legislatiei in vigoare cota parte indiviza reprezinta raportul dintre suprafata utila+ spatiul cu alta destinatie si suma tuturor acestor suprafete.
De exemplu daca :
- SU TOTALA este de 23000mp
- Suprafata totala parcari ( trecute in actele de vanzare-cumparare) este de 3800mp
- Suprafata totala boxe ( trebute si ele in actele de vanzare cumparare) 600mp
rezulta total suprafata de27400 m
Un proprietar X are
- SU 130 mp
- parcare 10mp
-boxa 9 mp
Calculul cotei indiviza pentru proprietarul X este:
130+10+9/27400 = 0.005438 .
Este corecta calculatia?
Va multumesc mult
catre elga50: cum trebuie interpretata aceasta CPI daca in cotractul de vanzare cumparare al apartamentului este trecuta de exemplu suprafata utila de 194.12 mp etaj 4 mansarda compus din: 136.19 mp + balcon 57.94 mp (balconul fiind de fapt terasa ). Nu cumva este interpretat gresit si trebuia luat doar acea suprafata utila de 136.19 mp? Da este gresit care sunt pasii care trebuiesc facuti pentru face corectia?
Suprafata utila este 136,19 mp.
Asta cel putin pentru calculele cotei de intretinere.
Actele se fac de fel si fel de oameni care dau mai mult sau mai putina importanta termenilor.
Multumesc pentru informatie. Pentru a face corectia corespunzatoare as vrea sa stiu unde este stipulat in lege acest lucru...As vrea ca la baza modificarii sa am un argument concret in fata celor care au facut eroarea...Multumesc!.
Definitia ei o gasiti in Ordinul nr. 233/2004 al ANRSC
3.29. suprafata utila a apartamentului - suma tuturor
suprafeţelor utile ale încăperilor, asa cum este înscrisă în actul
de proprietate sau în contractul de vânzare-cumpărare. Ea cuprinde:
camera de zi, dormitoare, băi, WC, dus, bucatarie, spaţii de
depozitare şi de circulaţie din interiorul locuinţei. Nu se
cuprinde: suprafata logiilor şi a balcoanelor
;

Buna ziua,

Am citit extrem de atent tot ce ati postat pe acest subiect.

Vin si eu cu o intrebare dupa ce va prezint cazul :

- cartier rezidential langa Bucuresti , proprietarii au in acte apartament , boxe , loc parcare subteran si/sau loc parcare suprateran si/sau teren cu destinatia de spatiu verde - denumit prin acte Gradina.Nu toti proprietarii au toate aceste bunuri in contract , fiecare dupa posibilitati si-a luat sau nu pe langa apartyament restul de proprietati in proprietate privata.

In acest moment folosim la calculul cotelor de cheltuieli suprafata utila a apartamentului si suprafata utila a boxelor.

Intrebare : ar trebui inclusa in acest calcul si suprafata desfasurata a locurilor de parcare subterane si supraterane si a gradinilor ( pentru cei care stau la parter si au gradini ) ??

Va multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi acest post si astept un raspuns.