Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intretinere de contact sexual cu minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intretinere de contact sexual cu minora

daca un tanar intretine contact sexual cu o minora cu voia minorei (adica minora cauta pe tanar pentru a intretine un contact sexual ) la ce cod penal este incadrat?:-?
:-/
Problema este ca referirea dvs. la copilarie desi este pertinenta nu isi mai are reflectare in ziua de astazi.
Copiii din ziua astazi nu mai au copilarie dupa o anumita varsta...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Problema este ca referirea dvs. la copilarie desi este pertinenta nu isi mai are reflectare in ziua de astazi.
Copiii din ziua astazi nu mai au copilarie dupa o anumita varsta...

Dar ,pot avea o educatie,situatie care tine de parinti,de educatia primita de acestia,la randul lor,dar si de multi alti factori,care de multe ori nu le sunt in favoare.
Am 26 de ani.. nu 50!deci fac parte totusi din generatia "copiii din ziua de azi" si am reusit ca prin educatia primita sa am in viata mea experiente pozitive..dupa 18 ani si pana atunci deloc..tin minte si acum ca aveam 10 ani cand primisem o floare de la un baiat mai mare cu 5 ani..si mama, lucru pe care atunci nu l-am inteles mi-a aplicat o "corectie"..de parca aveam eu vreo vina!atunci nu am inteles rostul corectiei..acum da..ii priveam pe baieti cu reticenta si uite asa am cresut fara sa fiu "ofilita" de mica!
Multumesc mama!
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Problema este ca referirea dvs. la copilarie desi este pertinenta nu isi mai are reflectare in ziua de astazi.
Copiii din ziua astazi nu mai au copilarie dupa o anumita varsta...

Dar ,pot avea o educatie,situatie care tine de parinti,de educatia primita de acestia,la randul lor,dar si de multi alti factori,care de multe ori nu le sunt in favoare.

Este foarte greu de realizat asa ceva in conditiile in care au acces la internet.
Pe vremea cand eram pusti nu se droga nimeni dar nici nu existau droguri in tara...
Astazi...

Este foarte greu de tinut un copil in frau in ziua de astazi...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Problema este ca referirea dvs. la copilarie desi este pertinenta nu isi mai are reflectare in ziua de astazi.
Copiii din ziua astazi nu mai au copilarie dupa o anumita varsta...

Dar ,pot avea o educatie,situatie care tine de parinti,de educatia primita de acestia,la randul lor,dar si de multi alti factori,care de multe ori nu le sunt in favoare.

Este foarte greu de realizat asa ceva in conditiile in care au acces la internet.
Pe vremea cand eram pusti nu se droga nimeni dar nici nu existau droguri in tara...
Astazi...

Este foarte greu de tinut un copil in frau in ziua de astazi...

Nu este numai internetul de vina pentru ca ar insemna ,in virtutea celor spuse de dvs ,ca nimeni sa nu mai intre pe internet.
Daca toate "influentele",la care ,indirect,va referiti ar veni pe fondul unei educatii existente,a unui bagaj,macar minim , de cultura nu ar exista probleme.
De vina este scoala care da o "educatie"quasi-inexistenta,de vina este dezinteresul tanarului ,de vina sunt multi alti factori