Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... restituirea recepisei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

restituirea recepisei

Pe ce temei poate fi restituita recepisa de plata a unei cautiuni ordonate de instanta intr-o cauza de infiintarea popririi asiguratorie , si ce rost ar avea ?
Cazul pare extrem de interesant, tinand cont de faptul , ca nici inaintea datei la care ar fi avut loc restituirea recepisa nu era de gasit in dosar .
Ar fi chiar asa "minune" , ca nu se poate explica ? Un act realizat expres pentru un dosar ,mijloc de probatiune , poate fi restituit ,motiv pentru care in dosar nu mai exista proba platii cautiunii ? Acel dosar mai poate exista ?

Cu privire la recipisa de cautiune aceasta se depune la judecatorul care judeca cauza, care ulterior o inainteaza la grefierul sef
si care o inscrie in registru de valori.
Dupa ce hotararea ramane irevocabila
cel care a depus-o poate cere restituirea acestei
recipise in baza unei cereri scrise.
Despre restituire se face mentiune in acest
registru de valori.
Cu recipisa acesta merge la CEC si ridica
bani consemnati pe recipisa.