Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare departament
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare departament

Buna ziua,
Puteti ,va rog , sa-mi raspundeti la o intrebare?
In cadrul unei companii poti sa fi obligat sa te muti la alt departament in cadrul aceleiasi companii? Daca refuzi poti fi concediat?
Multumesc pentru ajutor.
Orice modificare se produce printr-un act aditional la CIM ce trebuie semnat de ambele parti.
Daca nu doriti schimbarea locului de munca puteti sa nu semnati actul aditional.
Dar se poate ca prin acest lucru sa riscati o concediere. Angajatorul poate motiva aceasta schimbare ca fiind o reorganizare a activitatii ptr cresterea eficientei. Este dreptul angajatorului sa-si organizeze activitatea.
Da,poti fi mutat .
vezi Codul Muncii
[ link extern ]
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Si eu zic ca poti fi mutat fara act aditional, cata vreme nu se modifica elementele esentiale ale contractului de munca (program, post, locul=adresa de lucru, salariul).
Locul in structura organizationala este decizia angajatorului.
smeagull a scris:

Si eu zic ca poti fi mutat fara act aditional, cata vreme nu se modifica elementele esentiale ale contractului de munca (program, post, locul=adresa de lucru, salariul).
Locul in structura organizationala este decizia angajatorului.

Depinde de ce scrie in CIM. Daca acolo este specificat clar departamentul la care lucreaza, atunci este necesar un act aditional.
Daca este mentionat doar sediu, atunci nu mai este nevoie de act aditional.