Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar

Intr-o firma care nu mai are activitate din ianuarie se mai plateste impozit forfetar?

Punctele de lucru s-au inchis, a ramas decat sediul.
Da, se plateste la nivelul cifrei de afaceri inregistrata in anul anterior (vedeti grila).
Firma a mai functionat cateva zile la inceputul lui Ianuarie, dupa care s-a inchis punctul de lucru si a ramas fara activitate pana in prezent.

In cazul acesta se mai plateste fata de anul trecut? sau fata de zilele in care a functionat anul acesta?
Perioada impozabila se incheie la data depunerii bilantului de lichidare la Registrul Comertului (NM pct. 10 lit. d, cu referire la art. 16 Cod Fiscal).

Cu alte cuvinte, pentru anul 2009 datorati impozitul minim (in conditiile art. 18 Cod Fiscal).
Pentru anul 2010, datorati impozitul minim pana la data depunerii bilantului de lichidare (a nu se confunda bilantul de lichidare cu bilantul aferent anului 2009).