avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... durata si cost proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

durata si cost proces

Cam cat dureaza un proces de iesire din indiviziune? In cadrul lui se pot cere si alte lucruri? Cam cat de mare e taxa de timbru si onorariile expertilor(imobiliari sau de la primarie cu masuratorile)? Dar onorariul avocatului?

Oana. C
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:12, 5 Mai 2010
Daca locuieste acolo nu il va scoate instanta daca nu are alta locuinta.
Nu puteti intra cu forta.
Daca sunt mai multi care locuiesc acolo procesul va dura 3-4 ani...daca se vor tot lupta...
Daca fiecare care locuieste in casa va putea primi o camera se va rezolva asa.
Dvs. doar sulta veti primi, adica niste bani.
Daca mai exista si alte terenuri puteti primi un teren.
Vorbiti cu avocatul pe care il veti angaja.Trebuie analizat in concret totul.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca locuieste acolo nu il va scoate instanta daca nu are alta locuinta.
Nu puteti intra cu forta.
Daca sunt mai multi care locuiesc acolo procesul va dura 3-4 ani...daca se vor tot lupta...
Daca fiecare care locuieste in casa va putea primi o camera se va rezolva asa.
Dvs. doar sulta veti primi, adica niste bani.


Ca sa este 50-50 cu mine. Doar o persoana din cele patru care locuiesc acolo este proprietar pe acte. Celalate nu. Sunt patru camere. Eu trebuie sa primesc doua din ele si exista intrari separate pentru a imparti casa in doua. Se poate iesi din indiviziune, iar eu nu sunt obligata sa le vand lor. De ce sa-mi ia mie instanta partea? E mostenita legitim de la tatal meu si sunt mostenitor unic. Ceilati aveau deja partea si locuiau acolo cand tata a murit. Tatal meu a locuit acolo in ultimii ani de viata. Cand eu am inceput sa am drepturi ei mi le-au negat si nici nu au vrut sa vindem ca sa impartim.
Abia acum cand eu m-am saturat si i-am chemat la notar pentru iesire amiabila din indiviziune, s-au trezit. Si tot cu amenintari.

Daca va contesta drepturile vedeti sa nu fiti inlaturat de la mostenire.
Aceasta ar insemna ca nu ati mai primi nimic din mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj intre fratii mostenitori. Phantom.haxor Phantom.haxor Buna ziua am si eu o problema delicata. In urma decesului mamei noastre eu si fratele meu am mostenit un apartament,fiecare avand 50% cota parte.Acum noi ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune rundaana rundaana impreuna cu fosta mea sotie sunt proprietarul unui teren intravilan in mediu urban cu deschidere de 10 m, si lungime de 40 m. fosta mea sotie doreste iesirea ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune reddy reddy Buna ziua, voi incerca sa expun cat mai succint situatia mea: in anul 1999 s-a vandut o cota parte de 1/2 dintr-un teren unui tert. Restul de 1/2 din acest ... (vezi toată discuția)