Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general masina in leasing predata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

masina in leasing predata

buna seara,o societate cu probleme,ca si altele,a fost nevoita sa inapoieze masina luata in leasing.Mentionez ca lunar inregistram factura de leasing asa:asigurarea in ct 613
capital 167-404
dobinda 666-404
tva 4426-404
Cind am primit masina am inregistrat 2123-404(tva-ul aferent facturii nu l-am inregistrat atunci ci cu fiecare factura lunara)
Acum cind am predat-o la firma de leasing cum inregistrez?
Ce se intimpla cu avansul pe care l-am dat la inceput? Dar cu banii platiti lunar?Cum scad din gestiune mijlocul fix?
Multumesc mult...
In primul rand ati inregistrat gresit masina la inceputul contractului de leasing.
Formula contabila corecta este : 2133 = 167 toata valoarea masinii; de regula pret CIP, conform contract de leasing, la cursul istoric si concomitent :
8036=891 valoarea ratelor de platit egala cu valoarea din cont 167
8051=891 valoarea dobanzii de plata din contractul de leasing
Daca ati fi cumparat masina de la un furnizor caruia i-ati fi achitat integral pretul, atunci ar fi fost buna formula care spuneti ca ati folosit-o.
Deci la inapoierea masinii:
167 = 2133 cu valoarea ramasa de achitat
2813=2133 cu valoarea amortizata
891=8036valoarea ratelor ramase de platit egala cu valoarea din cont 167
891=8051valoarea dobanzii ramase de plata din contractul de leasing
Sustin aceasta înregistrare din doua motive:
1) mijlocul fix a fost înregistrat în evidenta contabila în corespondenta cu
contul 167 care reflecta doar un drept de utilizare, nu un drept de
proprietate.
Dreptul de proprietate ar fi rezultat în cazul unei achizitii propriu-zise (achitare integrala) prin formula 2133 = 404.
2) mijlocul fix nu a fost achitat integral, fiind amortizat doar pe perioada
utilizarii, în regim de amortizare liniara.

Cornelia Tulpan, Contabil
ma scuzati,de fapt imi merit numele.Contarea asa am facut-o 2133-167 dar m-am uitat pe o factura cu alt mijloc (acelasi tip de auto)pentru ca nu am luat dosarul de leasing sa ma uit pe copii la factura sa vad corect contarea.Multumesc inca o data si ma scuzati pentru neatentie.eram nedumerita cu amortizarea.