Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul Colectiv de Munca la Nivel de societate - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul Colectiv de Munca la Nivel de societate - este obligatoriu?

O companie cu 500 angajati este obligata sa aiba contract colectiv la nivel de societate? Sau e optional? Daca respecta prevederile celui la nivel national mai exista obligativitatea celui la nivel de societate?
SCPA Ene si Asociatii a scris:

Buna seara.

Contractele colective de muncă sunt obligatorii, conform Codului Muncii (Legea 53/2003 actualizată) pentru toate societăţile comerciale care au un număr de angajaţi de cel puţin 21 persoane (art. 236).
In caz contrar, riscati o amenda care nu este mica..

Cu bine!

Av. Emilia Ene

Art.236 alin.2 din Codul Muncii se refera la negociere , nu la incheierea contractului colectiv de munca ...obligatia de a se negocia un CCM este aplicabila unitatilor cu peste 21 de salariati.
Neincheierea nu este sanctionata cu amenda .