Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura somatiei de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura somatiei de plata

Supun discutiei admisibilitatea procedurii somatiei de plata in cazul persoanelor fizice.
Este posibil astfel, sa eviti actiunea in pretentii utilizand procedura somatiei de plata in cazul in care atat debitorul cat si creditorul sunt persoane fizice?
Buna ziua,

cata vreme este respectat articolul articolul 1 din Ordonanta care se refera la obiectul cererii, nu cred sa avem vreo problema cu admisibilitatea.

ce obiectiuni ar putea cineva ridica fata de claritatea textelor?

Avocat Boncu
Intr-adevar..de aceea am si ridicat aceasta problema, intrucat din continutul art. 1 nu reiese faptul ca aceasta procedura este strict destinata comerciantilor.
Si ma intrebam cum ar reactiona instanta la o cerere introductiva intemeiata pe OG.5/2001, avand in vedere ca procedura somatiei de plata a fost si este foarte mult utilizata in cazul persoanelor juridice.