avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri pentru deportati din Basarabia - Legea nr. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri pentru deportati din Basarabia - Legea nr. 290/2003

AM HOTARAREA COMISIEI JUDETENE BRAILA PENTRU APLICAREA LEGII 290/2003 DIN IANUARIE 2009, DAR PANA IN PREZENT NIMENI NU SPUNE NIMIC. CE POT FACE? CUM POT ACTIONA STATUL IN JUDECATA?
Cel mai recent răspuns: mobexport , utilizator 12:29, 6 Martie 2012
Buna seara,eu am obtinut banii de la ANRP,daca sunteti interesat de calea pe care am urmat-o,trimiteti-mi un mail pe adresa bcezar1973@yahoo.com
Buna ziua. Pasii sunt urmatorii:
- formulati notificare catre ANRP prin care-i instiintati ca au depasit termenul defipt de lege, respectiv art. 10 alin. (2) si art. 11 din Legea nr. 290/2003.
- asteptati 30 de zile in care mai mult ca sigur nu veti primi raspuns. Chiar daca veti primi, acesta va fi evaziv, sau ceva in sensul ca nu au disponibilitati.
- dupa 30 de zile formulati cerere de chemare in judecata pe care o depuneti la Tribunalul de care apartineti, sectia contencios adm. si fiscal. Va judecati in contradictoriu cu ANRP. Eu am solicitat si daune morale si am obtinut 20 000 pentru acest capat de cerere.
- sentinta instantei de fond o investiti si o puneti in executare la un BEJ din Bucuresti, ea fiind definitiva. Oricum ei vor formula recurs.
- sunt executori care pun in executare direct hotararea Comisiei judetene, dar in acest caz nu primiti suma actualizata. Oricum, cred ca aceasta varianta nu mai este valabila pt. Dvs, deoarece au trecut mai mult de 3 ani de la comunicare.
Succes

P.S. Notificarea este obligatorie conform Legii 554/2004. Este vorba de procedura prealabila.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2012
mobexport, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 290/2003 Georgeta Bulmaga Georgeta Bulmaga As dori sa stiu daca Legea 290/2003 mai este valabila. Daca da, unde s-a ajuns cu aplicarea ei? Va multumesc (vezi toată discuția)
Despagubiri legea 290/2003 iulia bumbu iulia bumbu Ma numar printre beneficiarii stabilirii drepturilor banesti cf. Legii 290/2003 din localitatea Braila. S-a implinit 1 an de cand am comunicat ANRP- ului ... (vezi toată discuția)
Legea 290/2003 ni_leta ni_leta Buna ziua Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva. Incerc sa sintetizez: 1. anul 2003 - am depus cererea la Prefectura insotita de inscrisurile ... (vezi toată discuția)