Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri pentru deportati din Basarabia - Legea nr. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri pentru deportati din Basarabia - Legea nr. 290/2003

AM HOTARAREA COMISIEI JUDETENE BRAILA PENTRU APLICAREA LEGII 290/2003 DIN IANUARIE 2009, DAR PANA IN PREZENT NIMENI NU SPUNE NIMIC. CE POT FACE? CUM POT ACTIONA STATUL IN JUDECATA?
Buna seara,eu am obtinut banii de la ANRP,daca sunteti interesat de calea pe care am urmat-o,trimiteti-mi un mail pe adresa bcezar1973@yahoo.com
Buna ziua. Pasii sunt urmatorii:
- formulati notificare catre ANRP prin care-i instiintati ca au depasit termenul defipt de lege, respectiv art. 10 alin. (2) si art. 11 din Legea nr. 290/2003.
- asteptati 30 de zile in care mai mult ca sigur nu veti primi raspuns. Chiar daca veti primi, acesta va fi evaziv, sau ceva in sensul ca nu au disponibilitati.
- dupa 30 de zile formulati cerere de chemare in judecata pe care o depuneti la Tribunalul de care apartineti, sectia contencios adm. si fiscal. Va judecati in contradictoriu cu ANRP. Eu am solicitat si daune morale si am obtinut 20 000 pentru acest capat de cerere.
- sentinta instantei de fond o investiti si o puneti in executare la un BEJ din Bucuresti, ea fiind definitiva. Oricum ei vor formula recurs.
- sunt executori care pun in executare direct hotararea Comisiei judetene, dar in acest caz nu primiti suma actualizata. Oricum, cred ca aceasta varianta nu mai este valabila pt. Dvs, deoarece au trecut mai mult de 3 ani de la comunicare.
Succes

P.S. Notificarea este obligatorie conform Legii 554/2004. Este vorba de procedura prealabila.
mobexport, utilizator