avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentie imobiliara - plata comision
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentie imobiliara - plata comision



In primavara anului 2006 , X doreste sa cumpere un apartament, in acest sens incheie un contract de servicii imobiliare cu o agentie. I se prezinta doua apartamente ale aceluiasi proprietar Y pentru o vanzare alternativa.
X cumpara ap. si plateste comisionul agentiei. (Varianta alternativa nu s-a specificat in contract).
In anul 2007 parintii lui X cumpara al doilea apartament de la Y (al diolea ap. nu a fost oferit spre vanzare publica).

Agentia il cheama in judecata pe X invocand urmatoarea clauza din contract "Clientul se obliga sa plateasca dublul cmisionul datorat agentiei in conditiile in care, ulterior prezentarii ofertelor, clientul saiu orice ruda de gradul I, II, sau III tranzactioneaza unul dintre imobilele cuprinse in lista de oferte (cele doua ap.) prezentate de agentie, fara instiintarea acesteia si fara plata comisionului cuvenit."

Considerati ca este intemeiata actiunea agentiei ?





Da, cu cat esti mai pe la inceputul vizionarilor, cu atat lasa mai mult... Pe parcurs insa nu mai e ca la inceput... E si un imbold sa te hotarasti mai repede... :))
din pacate pt agentii, nu am vizionat mai mult de 2 apartamente printr-o singura agentie, chiar daca la intervale diferite....am observat tendinta lor de a te presa....si la revedere, prietene, agentii sunt la fiecare colt de bloc, la fel ca si cabinetele de avocat:)
pai daca ei nu au interes sa pastreze clientul cine? eu sa dau si banii sa fiu si dragut?
Pentru o seriozitate a relatiei agent-client recomand contractele de exclusivitate. Evident ca atat tu, ca si client, vei asculta agentul, dar si acesta iti va arata respectul dorit.
Motivatia este reala de ambele parti si nici una nu urmareste sa o traga in teapa pe cealalta; interesul lor este comun cumva...

Si chiar daca agentii imobiliare, avocati etc. sunt la toate colturile, nu toti sunt la fel... Asta e ceea ce e important!!!
exclusiviatea nu e chiar la limita neconcurentei?/ nu trebuie scapat din vedere

Alte discuții în legătură

Problema comision agentie imobiliara bodom bodom Ma confrunt cu o problema legata de plata unui comision catre o agentie imobiliara. Am achizitionat un apart prin intermediul unei agentii imobiliare, cu care ... (vezi toată discuția)
Comision agent imobiliar. sunt obligat să-l plătesc dacă nu am semnat un contract de vizionare? TeodorG TeodorG Buna seara In cautarea unui apartament de inchiriat, zilele trecute am vizionat un apartament prin intermediul unui agent imobiliar ce m-a anuntat inainte ... (vezi toată discuția)
Este legala "garantia" la inchirierea unei locuinte? dar comisionul agentului imobiliar? irol irol Este legala \"garantia\" ceruta de proprietar (locator) la inchirierea unei locuinte? Dar comisionul agentului imobiliar? Nu inteleg de ce viitorul chirias ... (vezi toată discuția)