Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere: contestarea legalitatii masurii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere: contestarea legalitatii masurii

Buna ziua,in 29.aug.2005 am fost concediat,conf.art.65/CM,in luna aprilie 2005,am fost transferat in baza art.169/cm de la serviciul public la CL,dupa care in 22.04.2005,angajatorul a emis preaviz de 15 zile(concedierea fiind colectiva.In 13.05.2005,angajatorul opereaza concedierea in carnetul de munca si emite si disp.de concediere dupa care ulterior emite onua disp.prin care arata ca:Incepand cu 16.05.2005 se suspenda disp.de concedire,pe perioada suspendarii preavizului.In luna aug.2005 in timop ce eram in preaviz solicit CFS dar nu se aproba pe motiv ca am fost concediat si postul meu este restructurat.In 29 aug.2005 angajatorul emite onua disp.de concediere cu alt nr.,prima fiind suspendata.Angajatorul incalca prev art 69-71 si 74 din CM,postul meu este si la ora actuala.Am avut calitatea de reprezentant al salariatilor obs.prev art.229/CM.In sept.2006 am adresat un memoriu MAI la care am raspuns ca nu au competenta in acest sens.In aug.2009 am depus o plangere la DNA dar aceasta a fost remisa parchetului spre solutionare si actual se fac cercetari.Actual in baza art.1alin.4pot solicta procurorului sa faca sesizare in contencios pt.exceptie de nelegalitate a disp.de concediere sau pot sa ma adresez instantei pentru nulitate absoluta (art.2 din D 167/58.Multumesc.
buna ziua,dupa indrumarile date de dumneavoastra ma voi adresa instantei in LM,insa nedumerirea mea este daca pot in cursul procesului pe cale de exceptie sa solicit constatarea NELEGALITATII disp.de concediere in baza art.4 din L544/2004.Multumesc cu respect.
Legea nr.554/2004 nu are nicio legatura cu nelegalitatea deciziei de concediere ... este un litigiu de munca si nu unul in contencios administrativ .... in speta, sunt aplicabile dispozitiile Codului Muncii .. Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută - art.76 C.mun.
buna ziua, Art. 4 alin.1 din L554/2004 arata:Legalitatea unui act administrativ unilateral cu caracter individual,indiferent de data emiteriiacestuia,poate fi cercetata oricand in cadrul unui proces,pe cale de exceptie,din oficiu sau la cerea partii interesate..(Exceptia de nelegalitate) Prin decizia de concediere se inceteaza raporturile CIM.Decizia de concediere ce fel de act este? Multumesc.
Decizia de concediere nu este un act administrativ ... decizia de concediere este un act individual.

Legea defineste in mod expres actul administrativ ca fiind „actul unilateral cu caracter individual sau normativ, emis de o autoritate publica in vederea executarii sau a organizarii executarii legii, dand nastere, modificand sau stingand raporturi juridice;
Actul administrativ propriu-zis poate fi definit (doctrinar), pe baza definitiei legale de mai sus, ca fiind actul juridic unilateral cu caracter individual sau normativ, emis de o autoritate publica in vederea executarii sau a organizarii executarii legii, dand nastere, modificand sau stingand raporturi juridice.
buna ziua,in speta aratata ce popt face?arat date din sentinta 534 din o9.o6.2005(dosar 765/CM/2005.Instanta constata si retine urmatoarea stare de fapt:Petentul este angajat in cadrul serviciului PC,ptrin CIM pe durata nedeterminata,iar cu adresa nr.8535/22.04.2005,i s-a adus la cunostinta ca va fi concediat incepand cu data de 13.052005,urmand sa se afle in preaviz penrtru perioada 22.04-12.05.2005.Ulterior,a fost emisa disp.de concediere nr.1657/13.05.2005,prin care petentul era concediat in baza art.65 ali.1 CM.Lund la cunostinta despre faptul ca in perioada de preaviz respectiv 22.04-30.04.2005,petentul se afla in concediul medical,care a suspendat preavizul,intimata prin disp.nr.1717/17.05.2005,a dispus suspendarea aplicarii disp. de concediere incepand cu data de 16.05.2005,pe perioada de suspendare a preavizului.In aceasta situatie,contestatia formulata de petent impotriva unei disp.care de fapt reprezinta instiintarea de intrare in poreaviz,preaviz care a fost suspendat pe perioada cat petentul s-a aflat in CM,apare ca prematur formulata,petentul avand posibilitatea,ca in momentul REVENIRI asupra disp.de suspendare a aplicarii dec.de concediere nr.1657/13.05.2005,sa formuleze contestatie impotriva acesteia,astfel incat contestatia urmeaza sa fie respinsa ca prematur formulata.PENTRU ACESTE MOTIVE ION NUMELE LEGII HOTARASTE: Respinge ca prematur formulata contestaia petentului ............ Cu recurs. Hotararea nu a fost atacata,insa in aug.2005 cand am terminat preavizul(in perioada preavizului ilegal angajatorul mia acordat si CO ),angajatorul da DISP.cu nr.2834/29.08.2005 prin care ma concediaza fara a tine cont de Disp.1657/13.05.2005 care a fost suspendata.Intreb : Are temei legal Disp.2834/29.08.2005 ? Multumesc.