Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asociatul unic depune D 200 privind veniturile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asociatul unic depune D 200 privind veniturile realizate?

Asociatul unic al unui SRL trebuie sa depuna Declaratia 200? Mentionez ca nu este angajat cu contract de munca la propria societate si nici in alta parte, Si nu a ridicat nici un divident din SC.

Daca dvs ca persoana fizica incasati venituri (rezultate din diferite raporturi juridice) de la societate, atunci trebuie sa depuneti declaratia 200. Altfel, nu aveti nicio legatura cu aceasta declaratie.
Fo0rmularul 200 se completează de către contribuabilii persoane fizice care obţin venituri din:
-activităţi independente (activităţi comerciale, profesiuni libere, drepturi de proprietate intelectuală),
-din cedarea folosinţei bunurilor (închirieri, arendă),
-din activităţi agricole (de felul cultivării florilor, a legumelor în sere, a pepinierelor etc.),
-din operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen
- din transferul titlurilor de valoare (acţiuni).
Doar daca aveti astfel de venituri depuneti formularul 200.