avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asociatul unic depune D 200 privind veniturile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asociatul unic depune D 200 privind veniturile realizate?


Asociatul unic al unui SRL trebuie sa depuna Declaratia 200? Mentionez ca nu este angajat cu contract de munca la propria societate si nici in alta parte, Si nu a ridicat nici un divident din SC.


Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 11:04, 15 Mai 2010
Daca dvs ca persoana fizica incasati venituri (rezultate din diferite raporturi juridice) de la societate, atunci trebuie sa depuneti declaratia 200. Altfel, nu aveti nicio legatura cu aceasta declaratie.
Fo0rmularul 200 se completează de către contribuabilii persoane fizice care obţin venituri din:
-activităţi independente (activităţi comerciale, profesiuni libere, drepturi de proprietate intelectuală),
-din cedarea folosinţei bunurilor (închirieri, arendă),
-din activităţi agricole (de felul cultivării florilor, a legumelor în sere, a pepinierelor etc.),
-din operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen
- din transferul titlurilor de valoare (acţiuni).
Doar daca aveti astfel de venituri depuneti formularul 200.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venitul global miki3 miki3 Buna ziua, As dori sa stiu mai multe informatii in legatura cu urmatoarea problema: Mama mea este pensionara, are o pensie mica (500 roni) si mai primeste ... (vezi toată discuția)
Doi la suta catre un ong manole silviu manole silviu Buna ziua, in cazul in care asociatul unic al unui SRL doreste sa vireze 2% din impozit catre o organizatie non-profit, ce anume trebuie sa completeze: ... (vezi toată discuția)
Formularul 220 sau 221? suciugeorgeta suciugeorgeta Sunt in mare dilema: am facut un pfa ,caen 9602,norma de venit. Stia, ca se depune 220 dar la administratie mi s-a dat sa completez 221,este corect?? (vezi toată discuția)