avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu fara plata - personal contractual in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu fara plata - personal contractual in administratia publica locala

avand in vedere situatia din administratia publica as dori concediu fara plata pentru 3 luni , pentru a pleca din tara ;
1. in timpul acesta angajatorul in speta primaria imi plateste contributiile catre stat?
2.imi poate desface contractul de munca in aceasta perioada pe motiv spre ex restructurare personal?
3.concediul fara plata afecteaza cumva vechimea la locul de munca ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:23, 2 Iunie 2010
vezi si art. 16 din oug 158/2005---- veti observa ca in perioada CFP esti asigurat
Singura diferenta este ca se raporteaza la venit 0.
maglas a scris:

vezi si art. 16 din oug 158/2005---- veti observa ca in perioada CFP esti asigurat
Singura diferenta este ca se raporteaza la venit 0.

Nu trebuie sa vad nimic, nici in pus si nici in minus. Intrebarea este foarte clara:

janina drula a scris:

avand in vedere situatia din administratia publica as dori concediu fara plata pentru 3 luni , pentru a pleca din tara ;
1. in timpul acesta angajatorul in speta primaria imi plateste contributiile catre stat?

In concluzie @ maglas:
1. Mai clar nici ca se poate.
2.E vorba daca primaria plateste, in perioada de concediu fara plata contributiile catre stat.
3. Intrebarea nu se referea la calitatea de asigurat.
4. Domnului Mihai Calin nu am ce sa-i raspund pentru simplul motiv ca, din cauza lui (cand nici atunci nu a avut dreptate, cum nu are nici la acest subiect) am fost averizat si vorba domniei lui "ne dam cu parerea cu totii"
5. Daca veti citi raspunsul meu anterior veti intelege mai bine raspunsul la intrebarea nr. 1.
O seara minunanta!
Interventie moderator

@Darie Tudor

Mesajul lui @maglas nu va era adresat, prin urmare raspunsul nu se justifica, cu atat mai putin tonul folosit. Fie intelegeti sa renuntati la mesajele conflictuale, atotstiutoare si off-topic, fie veti putea sa "afisati" la status un link spre avertismentul pe care-l veti primi. Eu va multumesc pentru "efortul" de a nu tine cont de mesajele private pe care vi le-am trimis si de atentionarile repetate si ma opresc aici in ceea ce va priveste.
Intrucat, gratie interventiei dvs., discutia a deviat de la cursul normal, voi bloca topicul.

Gabriela Pintea

Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a beneficia de concediu medical si concediu prenatal si postnatal si categoriile de persoane care pot incheia contract de asigurari sociale ioan-s ioan-s Buna seara! As dori cateva lamuriri referitoare la conditiile de a beneficia de concediu medical, concediu postnatal si prenatal, dar si indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Obligatiile fiscale ale angajatorului simions simions Buna ziua! As vrea sa stiu ce sume trebuie sa plateasca angajatorul spre stat pentru un angajat care salariul minim pe economie 670 lei net ? Si ce anume ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu mi-a platit contributiile pentru sanatate si pensie Mihai Nicolcioiu Mihai Nicolcioiu Buna ziua, Sunt angajat cu contract de munca intr-o pozitie de conducere si am aflat cu surprindere ca angajatorul nu mi-a platit contributiile pentru ... (vezi toată discuția)