Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... luare in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

luare in spatiu

Buna seara ,
Am cumparat un apartament pe numele mamei mele eu avand o procura prin care eram imputernicita in acest sens .
Mama mea este in ca in strainatae si nu poate ajunge prea curand in tara dar doreste sa ma ia in spatiu la adresa noului apartament.
Ce pot sa fac in acest sens? Am inteles ca acea procura nu are valabilitate si pentru acest lucru.
Se poate lua in spatiu printr-o declaratie /imputernicire /procura trimisa de la ambasada/consulatul Romaniei din tare unde locuieste acum mama mea?
Va multumesc!
referitor la intrebarea dumneavoastra,mergeti la serviciul public de evidenta persoanei si adresati aceiasi intrebare unde o sa primiti un raspuns in acest sens.
Solicitati mamei dvs ,sa contacteze ambasada/autoritatea romana din tara unde se afla,in vederea intocmirii unei procuri prin care sa dea acordul ca si proprietar al spatiului cu destinatia de locuit ,ca dvs sa intrati in spatiul respectiv ,ca si locatar ,cu intocmirea formalitatilor legal prevazute