Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea in CF nu este constitutiva de drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea in CF nu este constitutiva de drepturi

Ma ajutati va rog, sa gasesc in L:7/96 articolul din care sa reiasa ca inscrierea in CF nu este constituitva de drepturi?
Multumesc.
Stimata doamna, inscrierea de carte funciara nu este constitutiva de drepturi, cel putin nu inca. Asa cum au punctat si colegii de dinainte, inscrierea in cartea funciara are efect de opozabilitate fata de terti, asa cum prevede, de altfel, si art. 25 din Legea 7 din 1996. Este adevarat ca in ceea ce priveste noul Cod civil, se prevede ca dovada dreptului de proprietate se face cu extrasul de carte funciara (de aici si concluyia ca inscrierea in cartea funciara va fi constitutiva de drepturi de la data aplicarii noului Cod civil), dar pana atunci mai este cale lunga de batut!
Asadar, cel putin pentru moment, inscrierea in cartea funciara se face pentru opozabilitate (pot sa va recomand in acest sens, ca si interpretare a Legii 7 din 1996, Cristina Cucu - Legislatia cadastrului si a publicitatii imobiliare. Comentariisi explicatii, editura C.H.Beck, Bucuresti, 2007. va va fi de un real ajutor in a intelege mai bine publicitatea imobiliara!)
Paula Tudor, Consilier juridic