avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lucrari imbunatatire bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lucrari imbunatatire bloc

Buna seara ,

va rog sa imi clarificati ce acte sunt necesare si care sunt pasii de urmat pentru intreprinderea lucrarilor de anvergura la un bloc.

De asemenea va rog sa imi precizati daca tevile care trec prin apartamentele fiecaruia ( tevi canalizare, apa curenta) sunt considerate ca facand parte din spatiul comun , deci in cazul in care trebuie remediata orice defectiune asoctia de proprietari trebuie sa suporte cheltuielile aferente.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:16, 26 Mai 2010
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte primite.

Elga , mai concret unde gasesc in lege ca " tevile verticale (apa rece, apa calda, evacuare, caldura, gaze) apartin proprietatii comune, cheltuiala cu reparatia lor este sarcina asociatiei de proprietari. Impartirea se face in functie de cota-parte indiviza (suprafata) " ?

Pentru ca mie mi s-a spus de la administratie ca inlocuirea tevii de evacuare cade in sarcina mea si numai daca si cei de la etajele superioare sunt de acord , eu locuind la parter...

De asemenea pentru o lucarare de hidroizolatie la plafonul blocului eu sunt nevoit sa platesc aceeasi suma de bani ca si cei care stau la ultimul etaj ?

Deciziile pentru inceperea unur lucarari de anvergura oricare ar fi felul lor exceptand mansardarea nu trebuiesc comunicate in scris ?

Multumesc

Observ ca paleta de probleme ridicate e destul de larga si ma pregateam sa va citez din Lege dar vad ca va intereseaza serios si din moment ce aveti acces la internet cel mai bine pentru dumneavoastra ar fi sa cititi Legea 230/2007. Nu este stufoasa si e bine structurata.

Daca Administratia a spus ca e obligatia dumneavoastra sa platiti pentru reparatia coloanei de scurgere, eu va spun ca e FALS. Tot ce inseamna comun cade in sarcina comuna.

Reparatia acoperisului se imparte pe cota parte indiviza, adica pe cota parte proprietate. Si dumneavoastra beneficiati de acelasi acoperis comun din care detineti o cota parte proportionala cu proprietatea dumneavoastra si deci veti platii in aceleasi conditii.

O conducere transparenta a unei asociatii ar trebui sa anunte orice fel de actiuni lucru care ar trebui dublat de interesul proprietarilor pentru bunul comun.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2010
RaDracones, utilizator
In lege si in normele de aplicare o sa gasiti termene ca proprietate comuna, instalatie comuna... Iar aceste coloane de alimentare si evacuare sunt comune pentru ca daca se sparge la dv in apartament nu au apa nici ceilalti, de exemplu.
Terasa blocului este comuna si costurile cu intretinerea ei, cu hidroizolatia se suporta de toti proprietarii proportional cu cota indiviza (conform suprafetei utile a apartamentelor).
Deciziile pentru "lucrari de anvergura", cum spuneti dv. se iau de catre dumneavoastra proprietarii in adunarea generala. Dumneavoastra hotarati, iar comitetul, presedintele, administratorul va tin apoi la curent prin afisare si apoi prin consemnarea sumelor de plata pe lista de plata. Proprietarii pot participa si la sedintele comitetului si pot apoi sa solicite explicatii cu privire la costul reparatiilor si la modul de repartizare.
Imi puteti arata unde gasesc in lege specificat despre proprietate comuna/ instalatii comune?
Legea 230/2007
Art.3
.................
d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata;


Precizari asupra proprietatii comune ar trebui sa gasiti si in descrierea amanuntita a acesteia din acordul de asociere, act care se gaseste la dosarul de infiintare a asociatiei Dv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa procedam corect? ContSters161342 ContSters161342 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedeze comitetul executiv ,pentru a nu avea probleme cu recuperarea banilor ,daca va fi vorba sa se ... (vezi toată discuția)
Centrala termica de apartament danuca_dana danuca_dana Buna seara! Ma numesc Dana. Locuiesc intr-un bloc de apartamente la etajul 2. In planseul dintre etaje, respectiv etajul2 si etajul 1, s-a spart teava de apa ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc, reparatii cristi2 cristi2 Buna ziua ,as dori sa imi spuneti daca pentru repararea acoperisului unui bloc, in care toate apartamentele din bloc aceeasi suprafata, daca suma ce revine ... (vezi toată discuția)