Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii cate putin din casa si terenurile parintilor nostri...intrebarea este ; cumnata are cota egala cu noi fratii? sau mai putin?
cu scuzele de rigoare , m-am exprimat gresit sotia suprovietuitoare nu e unic mostenitor, intrucat vine in concurs cu fratii defunctului.
Dar conform art. 684 , "cand barbatul lasa rude de sus sau de alaturi, atunci femeia succede la o patrime in plina proprietate din averea mortului"
Sau ma insel eu?
RECTIFIC chiar propria mea sustinere.
Conform prevederilor Legii nr. 319/1944, Art. 1. - Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la succesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
b) cand vine la succesiune in concurs cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul din ei, in ambele cazuri impreuna cu fratii si surorile sotului incetat din viata si descendentii lor, sau numai cu unul din ei, mosteneste o treime;
c) cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
d) cand vine la succesiune cu ceilalti ascendenti sau colaterali pana la gradul al IV-lea inclusiv, mosteneste trei patrimi;
e) in lipsa rudelor mai sus aratate, sotul supravietuitor mosteneste averea intreaga.
In situatia fe fata se face aplicarea prevederilor lit c ale art 1, in sensul ca sotia supravituitoare in concurs cu fratii defunctului mosteneste 1/2 din masa succesorala...
Cu scuzele de rigoare...
Av. Mihai Vaduva
De altfel,
Sectiunea II
Despre dreptul de mostenire al femeii cand se afla in concurenta
cu descendentii sau alte rude care sunt chemate dupa legi
la succesiunea sotului ei mort
Art. 684. - Cand barbatul moare si........
_____________
Acest articol a fost abrogat implicit prin Legea nr. 319/1944.