avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii cate putin din casa si terenurile parintilor nostri...intrebarea este ; cumnata are cota egala cu noi fratii? sau mai putin?
Cel mai recent răspuns: Mihai Vaduva , Avocat 16:00, 28 Mai 2010
cu scuzele de rigoare , m-am exprimat gresit sotia suprovietuitoare nu e unic mostenitor, intrucat vine in concurs cu fratii defunctului.
Dar conform art. 684 , "cand barbatul lasa rude de sus sau de alaturi, atunci femeia succede la o patrime in plina proprietate din averea mortului"
Sau ma insel eu?
RECTIFIC chiar propria mea sustinere.
Conform prevederilor Legii nr. 319/1944, Art. 1. - Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la succesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
b) cand vine la succesiune in concurs cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul din ei, in ambele cazuri impreuna cu fratii si surorile sotului incetat din viata si descendentii lor, sau numai cu unul din ei, mosteneste o treime;
c) cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
d) cand vine la succesiune cu ceilalti ascendenti sau colaterali pana la gradul al IV-lea inclusiv, mosteneste trei patrimi;
e) in lipsa rudelor mai sus aratate, sotul supravietuitor mosteneste averea intreaga.
In situatia fe fata se face aplicarea prevederilor lit c ale art 1, in sensul ca sotia supravituitoare in concurs cu fratii defunctului mosteneste 1/2 din masa succesorala...
Cu scuzele de rigoare...
Av. Mihai Vaduva
De altfel,
Sectiunea II
Despre dreptul de mostenire al femeii cand se afla in concurenta
cu descendentii sau alte rude care sunt chemate dupa legi
la succesiunea sotului ei mort
Art. 684. - Cand barbatul moare si........
_____________
Acest articol a fost abrogat implicit prin Legea nr. 319/1944.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire teren dobandit prin mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru ... (vezi toată discuția)
Succesiune Elleny Elleny Este urmatoarea speta: In urma decesului lui A si B, a ramas o masa succesorala neimpartita celor 4 copii ai lor. Ulterior mortii celor doi (A si B) decedeaza ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire ai nepotilor descedenti de fratii defunctului ileana54 ileana54 Va rog sa imi spuneti cum se imparte mostenirea in cazul in care sotul este mort si nu are mostenitori .fratii.sau parintii.defuncteiisint si ei ... (vezi toată discuția)