Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La concedierea conf.art.65 alin1 se face mai intai o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La concedierea conf.art.65 alin1 se face mai intai o notificare catre angajat?

Daca firma este in curs de lichidare ce trebuie sa fac pentru a incheia CIM al angajatilor?Notificare cum ca se dizolva firma si apoi decizie de concediere conform art.65 alin 1 cu preaviz de min 15 zile lucratoare?
Mai intai se face o notificare sindicat/reprezentant salariati, notificare catre ITM si agentia pentru ocuparea fortei de munca, apoi se inainteaza salariatilor instiintarea ,care constinte preavizul care este de min 20 de zile lucratoare.
Studiati art. 68-72 din Codul Muncii, unde aveti si termenele de predare si asteptare raspuns la note explicative si toate celelalte detalii.
ursuletroz a scris:

Mai intai se face o notificare sindicat/reprezentant salariati, notificare catre ITM si agentia pentru ocuparea fortei de munca, apoi se inainteaza salariatilor instiintarea ,care constinte preavizul care este de min 20 de zile lucratoare.
Studiati art. 68-72 din Codul Muncii, unde aveti si termenele de predare si asteptare raspuns la note explicative si toate celelalte detalii.

1. Art.68-72 C.mun. sunt aplicabile in cazul concedierilor colective si nu concedierilor individuale (art.65 alin.1 C.mun.)
2. Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta, de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare.

.....
Dani@
Emiteti instiintare de preaviz, prin care ii anuntati ca din motive financiare angajatorul intra in lichidare, durata preavizului, data de inceput si de sfarsit a preavizului.
De asemenea, mentionati ca la terminarea preavizului c.i.m.va inceta in baza art.65 alin.1 C.mun.