Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politisti comunitari abuzeaza de putere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politisti comunitari abuzeaza de putere

Buna ziua ! Politistii comunitarii ... oamenii care au iesit din grota si s-au trezit cu puterea legii in mana .

problema mea incepe in felulu urmator .
Am coborat in fata scarii cu cainele meu de rasa Pitbull . pe aleea din fata blocului am fost abordat de un politist comunitar care m-a legitimat si mi-a zis ca nu am bodnita la caine si ca imi da amenda. am incercat sa ii explic ca nu plec niciunde din fata blocului . Ca nu i-am pus bodnita deoarece e foarte cald si e un caine cuminte . A chemat 2 echipaje de politie comunitara care au venit cat ai zice peste .. la asemenea caz periculos . mi-au zis ca imi dau amenda 1000 lei pentru nepurtare de bodnita . am incercat sa explic ca nu e un caine agresiv, ca sunt in fata blocului. si accest stimabil domn comunitar a zis ca acceasta rasa de caini e foarte periculoasa si ca nu ar trebui scos ziua afara deoarece e foarte cald si din cauza caldurii o ia razna si poate ataca pana si stapanul :)) atunci m-a bufnit rasul deoarece facea si pe medicul veterinar , mare crescator de caini . am incercat sa explic ca toti vecinii ma cunosc ca toti copii se joaca cu catelusha mea ... am fost chemat sa semnez amenda si am prins cainele cu lesa de banca . atunci domnul comunitar dresor a incercat prin diferite mijloace sa imi intarate catzelu facandu-se ca da cu piciorul in el . ! din pacate nu am martori am primit amenda 10 milioane ! si nu stiu ce sa fac . Amenda nu am semnat-o as vrea sa o contesc dar nu vreau sa pierd timpul degeaba prin tribunal .! As dori si eu un sfat !
In termen legal de 15 zi;le de la comunicare puteti contesta PV la judecatoria competenta locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia,solicitand depunerea probei care atesta caracterul agresiv al patrupedului,la momentul incheierii PV
Pentru cei avizati,cainii pot prezenta forme de manifestare atipice,care pot fi interpretate ,subiectiv ca si agresivitate din multiple cauze
Astfel inclusiv,o simpla joaca a patrupedului cu o minge,daca se doreste poate fi interpretata ca si forma de agresivitate si posibil risc pentru persoanele aflate pe traseul mingiei
Practica demonstreaza ca se pot manifesta comportamente ,care pot fi catalogate
ca si agresive ,inclusiv din partea si a altor rase canine ,in afara celor legal prevazute
ynocentta a scris:

In termen legal de 15 zi;le de la comunicare puteti contesta PV la judecatoria competenta locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia,solicitand depunerea probei care atesta caracterul agresiv al patrupedului,la momentul incheierii PV
Pentru cei avizati,cainii pot prezenta forme de manifestare atipice,care pot fi interpretate ,subiectiv ca si agresivitate din multiple cauze
Astfel inclusiv,o simpla joaca a patrupedului cu o minge,daca se doreste poate fi interpretata ca si forma de agresivitate si posibil risc pentru persoanele aflate pe traseul mingiei
Practica demonstreaza ca se pot manifesta comportamente ,care pot fi catalogate
ca si agresive ,inclusiv din partea si a altor rase canine ,in afara celor legal prevazute

Interesant,care ar fi "proba care atesta caracterul agresiv al patrupedului",atata timp cat rasa respectiva,prin lege(OUG nr.55/30.04.2002)este considerata ca fiind agresiva.
Din respect,nu o sa comentez mai departe...

.